fbpx
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк
Фото: Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски

Tag: Стејт Департмент

САД: Ги поддржуваме сите напори за истрага на корупција во Северна Македонија

Силно ги поддржуваме напорите на Северна Македонија да бара одговорност од оние кои ја злоупотребуваат довербата на јавноста за лична корист, изјави за Гласот на Америка на македонски портпарол на ...

Стејт департмент: Властите во Србија да ги истражат наводите на ОБСЕ за изборите, насилството е неприфатливо

Американскиот Стејт департмент ги повика властите во Србија да соработуваат со мисијата на ОБСЕ во истрагата за наводите за изборни нерегуларности, нагласувајќи дека насилството врз новинарите, набљудувачите и изборните службеници ...

Фото: Стејт Департмент

Стејт департмент: Договорот за НАТО стапи во сила за Северна Македонија

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен информираше денеска дека со депонирањето на инструментите за ратификација на Договорот за правната положба на НАТО, договорот стапил во сила за Северна Македонија. -На ...

Фото: Укринформ

Стејт департмент: САД ја потврдуваат доследната поддршка за Украина

Во своите разговори со Украина, Соединетите Држави секогаш ја потврдуваат својата подготвеност дополнително да го поддржат украинскиот народ во нивните напори да се спротивстави на руската агресија и да ја ...

Фото: Укринформ

Стејт департмент: Кремљ финансира антиукраинска кампања за дезинформации во Латинска Америка

Руската влада моментално спроведува тековна, добро финансирана кампања за дезинформации низ Латинска Америка, вклучително и со преплавување на медиумите со пропаганда и лажни вести, чија цел е да ја поткопаат ...

САД издадоа предупредување за патувања низ целиот свет

Американскиот Стејт департмент издаде „предупредување за безбедносна претпазливост низ целиот свет“ за сите свои граѓани во странство, наведувајќи дека постои можност за напади. - Поради зголемените тензии на различни локации ...

Стејт департментот ги поддржува неуморните напори на Мирослав Лајчак во преговорите меѓу Косово и Србија

Американскиот Стејт департмент ги пофали неуморните напори на специјалниот претставник на Европската унија, Мирослав Лајчак, во преговорите меѓу Косово и Србија, се наведува во одговорот на прашањето на Гласот на ...

Орце Камчев на „црната листа“ заедно со терористот Ал Албани од Скопје, се бара институционално постапување

Истрагите на американскиот Стејт департмент, по кои бизнисменот (олигархот) Орце Камчев, се најде на „црната листа“, треба да бидат поттик за државните институции за сериозна истрага со полн капацитет, вели ...

Агелер: Народот на Северна Македонија заслужува интегритет од своите јавни функционери и систем којшто ќе ги смета за одговорни

Американската амбасадорка Анџела Агелер, во врска со прогласувањето за непожелна личност за САД на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко од страна на Стејт департментот, поради корупција, вели дека „народот на Северна ...

Стејт департмент: Рамиз Мерко непожелен во САД поради вмешаност во корупција

Стејт департментот денеска му забрани влез во САД на градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко поради негова вмешаност во значителна корупција. Во соопштението на Стејт департментот се наведува дека градоначалникот на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER