fbpx

Tag: Северна Македонија

Фридом Хаус: Северна Македонија најдобро рангирана во Западен Балкан, војната во Украина го продлабочува регионалниот јаз

Во 2023 година, оценките за демократија се намалија во 11 од 29 земји во извештајот, а 7 земји заработија подобрувања, меѓу кои е Северна Македонија која и покрај засилените безбедносни ...

„Фридом хаус“: Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, и е прворангирана во Западен Балкан

Во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом Хаус“ се посочува дека Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, но се нотира и силна политичка поларизација. Во извештајот се мери ...

Состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Во Собранието денеска и утре ќе се одржи 21. Состанок на мешовитиот парламентарен комитет - Република Северна Македонија и ЕУ. Како што информираат од собраниската прес-служба, првата сесија на 21. ...

Извештај на Стејт департментот за верските слободи во Северна Македонија

Годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со почитувањето на верските слободи во светот, во делот за Северна Македонија ја нотира законската измена усвоена од Парламентот за забрана на регистрација ...

Гир: Регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир, на денешниот панел „Регионалните иницијативи и европската интеграција“, рече дека регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ, туку служат да се донесат клучни ...

Фото: Министерство за транспорт и врски

Зголемен контингентот на дозволи за превоз во товарниот транспорт помеѓу Северна Македонија и Германија

Денеска во Министерството за транспорт и врски се одржа средба на македонско-германска Мешовита комисија за транспорт составена од претставници од надлежните министерства, на која е потпишан Протокол во кој е ...

Фото: МИА

Со највисоки државни и воени почести Петровска ја пречека австриската министерка за одбрана Танер

Со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести, министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Скопје ја пречека нејзината австриска колешка Клаудија Танер, која е во официјална посета ...

Ескобар: Без поддршка на Република Северна Македонија не можеше да се постигне договорот меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, кој беше во посета на Тирана, во интервју за Топ чанел,  како историски го оцени  постигнатиот договор во Охрид,  меѓу  ...

„Лесја Украинка“ ја поканува Северна Македонија да се приклучи на групата од 33 земји за формирање Специјален трибунал

Здружението на Украинците, „Лесја Украинка“ излезе со соопштение до медиумите преку кое упатува апел до Република Северна Македонија да се приклучи на групата од 33 држави, за создавање Специјален трибунал ...

Донев: Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на Република Северна Македонија

Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на Република Северна Македонија. Уставните измени и носење други закони секоја држава треба да ги решава согласно внатрешната практика. Не е ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER