fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк

Tag: Северна Македонија

Фото: СЕП

Маричиќ: Италија е голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска и утре е во официјална посета на Рим, Италија. Како што информира СЕП, Маричиќ ќе оствари повеќе средби ...

Северна Македонија во извештајот на Фридом Хаус за 2023 година бележи скок од еден поен, и понатаму останува во категоријата делумно слободни земји

Целосната инвазија на Кремљ врз Украина која продолжи втора година, конфликтот меѓу Израел и Хамас во Газа и страдањето на цивилното население во областа, изборните манипулации, вооружените конфликти и нападите ...

Фото: миа.мк

Од ЕУ со порака да се почитуваат меѓународните договори

Пратениците вчера не прифатија на дневен ред на седницата да бидат ставени измените на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија, со кои ВМРО-ДПМНЕ предлагаше пролонгирање на ...

Фото: МИА архива

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Важно е Северна Македонија да продолжи да ги почитува меѓународните договори, вклучувајќи ги и заложбите поврзани со замена на патните исправи, содржани во Преспанскиот договор, нагласува Делегацијата на Европската Унија ...

В сабота во Скопје протестен марш на Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“

Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со почеток од 10 часот ќе одржи мирен марш по повод двегодишнината од почеток на руската сеопфатната инвазија врз ...

Џафери – Дир: Украина секогаш може да гледа во Северна Македонија пријател, партнер и поддржувач

Премиерот Џафери на денешната средба со украинската амбасадорка во земјава Лариса Дир истакна дека Северна Македонија силно ја поддржува Украина, во услови на тешки моменти за украинскиот народ, кој веќе ...

Украинското знаме подигнато пред Министерството за одбрана

Пред Министерството за одбрана утрово беше подигнато украинското знаме во знак на поддршка за одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, а во пресрет на навршувањето на две години ...

Фото: МИА

Петровска: Нашата безбедност благодарение на членството во НАТО е доказ за важноста од носењето вистински одлуки во предизвикувачки времиња

Благодарение на онаа храбра историска одлука што беше донесена во нашата држава за да се приклучиме во НАТО, денес не постојат ризици кои можеби директно би влијаеле на безбедноста по ...

Џафери – Тигањ: Хрватска силно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорката на Република Хрватска во земјава, Н.Е. Нивес Тигањ, соопштуваат од Владата. -На средбата беа истакнати пријателските ...

Џафери – Мишел: Северна Македонија мора да ја искористи шансата за членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во рамки на посетата на Брисел, оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. На средбата присуствуваа првиот заменик на ...

Page 1 of 30 1 2 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER