fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА

Tag: УКИМ

Синдикатот на УКИМ на преговори со претседателот на Собранието Џафери

Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје утрово почна состанок помеѓу одборот за преговори, предводен од претседателот на Парламентот, Талат Џафери и претставници на Сојузот на синдикати на УКИМ, ...

Реакција: Скандалозно нарушена автономија на Катедрата по микробиологија и паразитологија на Медицинскиот факултет во Скопје

Професори-членови на Наставно-научен совет на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се обратија до Редакцијата на ЦИВИЛ МЕДИА со наводи за, како што пишуваат, скандалозно нарушување ...

Дескоска очекува консензус за законот за високо образование

Предлог-законот за високо образование е правен за универзитетите и од универзитетите и затоа очекувам да биде донесен со консензус, им порача министерката Рената Дескоска на учесниците на денешната јавна расправа ...

Награди и признанија за најдобрите студенти на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска свечено ќе додели награди и пофалници на најдобрите дипломирани студенти во учебната 2015/2016 година на универзитетот. Признанието за најдобрите дипломирани студенти за ...

Бавна правда: Нема одговорност за специјалците, а СП е сè уште со нелегитимен претседател!?

Една година по нелегитимните избори за претседател на Студентскиот парламент, што се одвиваше надвор од Статутот на УКИМ, а кои завршија со насилно одземање на гласачките кутии од лица кои ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се плаши од прашања, коментари и аргументи!

По три години активна борба за подобрување на положбата на студентите во Македонија, Студентскиот пленум за првпат присуствуваше на седница на собраниската Комисија за образование, наука и спорт, на која ...

Бесплатни правни совети за лица од ранливи и маргинализирани групи

Во рамки на концептот „Заедничка рамка за правно зајакнување“ на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ, ќе функционира Правна клиника за ранливи групи. Студентите на скопскиот Правен факултет „Јустинијан Први“, ...

Zero Discrimination Day: Во Македонија дискриминацијата поминува неказнето!

По повод 1-ви Март, Меѓународниот ден на нула дискриминација- Zero Discrimination Day, ЦИВИЛ Медиа разговараше со Петрит Сарачини од ЦИВИЛ – Центар за слобода, според кого, дискриминацијата е сé поприсутна во македонското ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER