fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: украински сили

Фото: Телеграф

Украина ја врати контролата над клучниот остров во Херсонската област, украинските саботери ја удираат Москва таму каде што најмногу боли

Руските трупи зазедоа или влегоа неколку села на источниот фронт на Украина во текот на изминатата недела, капитализирајќи го надмоќта над послабо вооружените и помалубројни украински сили пред да пристигне ...

Фото: Укринформ

Украинските сили собориле 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од Русија

Украинската воздушна одбрана собори 35 од вкупно 39 беспилотни летала лансирани од Русија врз нејзина територија синоќа, соопшти Военото воздухопловство на Украина, пренесува Укринформ. „Во текот на ноќта на 10 ...

Фото: Укринформ

Украинските сили за една недела уништија 6.980 напаѓачи, 98 тенкови и 7 авиони

Украинските одбранбени сили елиминирале околу 6.980 руски војници во текот на неделата од 25 февруари до 3 март 2024 година, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Павлиук, пренесува ...

Украинските сили се повлекоа од Авдивка, Зеленски смета дека тоа е последица од намаленото снабдување со оружје од Западот

Украинските сили се повлекоа од стратешкиот источен град Авдивка, напуштајќи ја фабриката за кокс и хемикалии што беа последно упориште против Русите кои напредуваа, изјавија високите воени претставници на Украина ...

Фото: Кијив Пост

Украинските сили го ракетираа бродоградилиштето Керч на окупираниот Крим каде што бил стациониран еден од најмодерните бродови на руската морнарица

Украина информираше дека на 4 ноември  нејзините сили нападнале бродоградилиште во пристанишниот град Керч на источниот брег на полуостровот Крим, анектиран од Русија, објави Кијив Пост. Што велат украинските извори? ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на периферијата на Бахмут гранатирајќи ги „вагнерците“ кои го напуштаат градот

Во текот на последниот ден немаше отворени борби во насока Бахмут. Како резултат на гранатирањето на украинските одбранбените сили врз „вагнерците“ кои се повлекуваа од градот, загинаа 80 окупатори, а ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER