fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Урсула фон дер Лајен

Фон дер Лајен: Цврсто стоиме покрај Украина и оддаваме признание на отпорот на храбриот украински народ

Оваа посета на Кијив на денот кога се одбележува втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина е со цел да му оддадеме признание на извонредниот отпор на храбриот ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен останува единствениот кандидат на ЕПП за иден претседател на ЕК

Европската народна партија (ЕПП) соопшти дека денеска напладне истече рокот за претставување партиски кандидати за иден претседател на Европската комисија. Кандидатурата на досегашната шефица на комисијата Урсула фон дер Лајен ...

Одбележување на украинскиот „Ден на Хероите на Небесните Стотина“, честитки од европски лидери

Украина на 20-ти февруари го одбележува Денот на Хероите на Небесните Стотина (или како што ги викаат Украинците „Небесна сотња“) во согласност со Претседателската одлука од 2015 година „За почитување ...

Фото: tagesschau

Олаф Шолц бил против Фон дер Лајен да стане шефица на НАТО бидејќи би била премногу строга кон Русија

Олаф Шолц ја блокираше Урсула фон дер Лајен да стане нов шеф на НАТО затоа што веруваше дека таа ќе биде премногу строга кон Русија, пренесува Телеграф повикувајќи се на ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен повторно ќе се кандидира за претседателка на Европската комисија, објави „Гардијан“

Урсула фон дер Лајен денеска на состанокот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) во Берлин ќе соопшти дека планира да се кандидира за втор мандат како претседателка на Европската комисија, пишува Гардијан. ...

Фон дер Лајен: Државите кои не се членки на ЕУ мора да изберат меѓу Путин и демократијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска на панелот на Конференцијата за безбедност во Минхен истакна дека „не може повеќе да има сиви зони низ Европа“. Таа изјави дека ...

Фото: Скриншот од објавата на фон дер Лајен на платформата „Х“

Лидерите на ЕУ на средба со претставници на европските земјоделци

Белгискиот премиер Александар Де Кро, холандскиот премиер Марк Руте и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оддржуваат средба со претставници на земјоделците, пренесува Гардијан.   Leaders discussed agriculture ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен: Цел на ЕК е Северна Македонија и Албанија да ги почната преговорите по Првиот кластер

Цел на Европската комисија е Северна Македонија и Албанија да ги почната преговорите по Првиот кластер – Основи што е можно поскоро, дури ако може и следната недела и силно ...

Фото: МИА

Договорот за примирје помеѓу Израел и Хамас добива широка меѓународна поддршка

По неколкунеделни преговори со посредништво на Катар, Израел и Хамас постигнаа договор за четиридневно примирје и размена на неколку десетици заробени цивили од двете страни. Договорот за примирје добива широка ...

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER