fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: УСАИД

Преку дигитални и технолошки решенија до зголемување на продуктивноста кај компаниите

Активноста на УСАИД Партнерства за економски раст заедно со компании, понудувачи на дигитални и технолошки решенија, ја претстави новата Платформа за зголемување на продуктивноста кај производствените компании. Преку оваа Платформа ...

Панел-дискусија за вклучување на медиумската писменост во основното образование

Панел-дискусија „Вклучување на медиумската писменост во основното образование – искуства и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. На панел-дискусијата ќе се обратат министерот за образование и наука Јетон Шаќири ...

„Обоен тестамент“ по повод Денот на сеќавање на жртвите Роми од холокаустот

Институтот „Ромалитико“ вечер од 19.30 часот во галеријата Чифте амам организира настан насловен „Обоен тестамент“ по повод  Денот на сеќавање на жртвите Роми од холокаустот, кој се одбележува на 2 ...

Андонов: Глобалната криза нé принуди да ги поставиме енергетските приоритети највисоко на агендата

Соработникот за енергетика, Виктор Андонов учествуваше на тркалезна маса во организација на УСАИД на тема „Инвестиции во развивање на енергетски средства – инвестиции во енергија” на којашто се дискутираше за ...

Пенов: Данокот на имот е еден од најважните извори на приход за финансирање на општините

Приоритет е да се зајакнат капацитетите на општините за подобро управување со јавните финансии, за наплата на локалните даноци и такси, како и за транспарентно и отчетно работење. Овие прашања ...

Царовска: Правиме напори за намалување на невработеноста

Размена на идеи на организациите и приватниот сектор за зајакнување на меѓусебната соработка, која треба обезбеди поквалитетен пазар на трудот во Македонија, е целта на координативниот состанок за вмрежување на ...

Квалитетни и навремени советодавни услуги за модерно, конкурентно земјоделство

Ако не создадеме квалитетен советодавен систем во земјоделството, да си дадеме оставка и да си одиме дома, истакна денеска ресорниот министер Љупчо Николовски на јавната дебата што ја организира Факултетот ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER