fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Велика Британија

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Истрага во Обединетото Кралство заради одлуките за „затворање“ поврзани со Ковид-19

Политичките одлуки околу „заклучувањата, односно т.н. локдаун) ограничувањата за патување и физичкото дистанцирање за време на пандемијата на коронавирус ќе бидат под микроскоп со почетокот на следната фаза од истрагата ...

фото: МИА архива

Велика Британија ќе ги распореди своите борбени авиони Тајфун во Полска

Велика Британија распоредува ловци РАФ Тајфун во Полска за да помогне во одбраната на земјата од заканата од руска агресија, соопшти министерот за одбрана на Велика Британија Грант Шапс за време ...

Фото: European Union-EP

Велика Британија се промовира како идна „придружна членка“ на ЕУ

Велика Британија би можела повторно да се приклучи на Европската унија како „придружна членка“ според плановите за драматичното проширување на блокот што ги подготвија Франција и Германија. Од земјата се ...

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за купување системи за противвоздушна одбрана за Украина

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за заедничка набавка на одбранбена опрема со Велика Британија за системи за противвоздушна одбрана за Украина, изјави канадскиот министер за одбрана Бил Блер, пренесува ...

Грант Шапс е новиот британски министер за одбрана

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го назначи еден од своите најблиски соработници, Грант Шапс, за министер за одбрана, со што почна нова реконструкција на владата пред парламентарните избори следната година. ...

Велика Британија предупреди на можен терористички напад во Шведска

Велика Британија синоќа ги предупреди своите граѓани кои патуваат во Шведска за можен тероризам откако палењето на светите книги од антиисламските активисти ги налути муслиманите. Британското Министерство за надворешни работи ...

„Дистописки кошмар каде движењето е силно контролирано и надгледувано од владите“: Теориите на заговор и дезинформациите ги нарушуваат локалните избори во Британија

Заговорните наративи и неконтролираното дезинформирање биле користени за да се влијае на резултатот од неодамнешните локални избори во Обединетото Кралство, дознава Еуроњус. Пред изборите во Уксбриџ и Јужен Руислип во ...

Британските конзервативци изгубија две стратешки важни изборни единици

Владејачките британски конзервативци денеска загубија две стратешки важни изборни единици, но неочекувано ја задржаа старата изборна единица на Борис Џонсон, што претставува неуспех за главната опозициска Лабуристичка партија. Вонредните избори ...

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Британската полиција повторно ја отвори истрагата за „Партигејт“

Британската полиција денеска повторно отвори истрага за прекршувањето на владините правила во карантинот за време на пандемијата, откако ги прегледа видео снимките од членовите на владејачката Конзервативна партија како танцуваат ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER