fbpx

Tag: Велика Британија

Фото: МИА архива

Индипендент: Велика Британија со над 1,5 милиона фунти ќе го модернизира албанскиот затворски систем

Триесет и седум минибуси и електрични возила ќе и бидат доделени на Албанија од страна на британската Влада, во вредност од над 1,5 милиона фунти, како дел од неодамнешниот договор ...

Велика Британија ќе направи „сè што може“ за да го поддржи Израел во борбата против Хамас

Министерот за финансии на Велика Британија Џереми Хант нагласи дека Велика Британија ќе направи „сè што може“ за да го поддржи Израел во неговата борба против Хамас. Зборувајќи за Скај ...

Велика Британија ќе испрати авиони за набљудување и два брода за поддршка на Израел

Велика Британија ќе испрати авиони за набљудување и два брода на Кралската морнарица во источниот Медитеран „за поддршка на Израел“, соопшти денеска Кабинетот на премиерот Риши Сунак „Премиерот побара воени ...

Британски аналитичари: Москва го користи терминот „странски агент“ за да манипулира со мислењето

Москва, според британски аналитичари, успева да манипулира со јавното мислење користејќи ја ознаката „странски агент“ како општоприфатен термин. -Ова го покажа новото истражување спроведено од државниот центар за истражување на ...

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Истрага во Обединетото Кралство заради одлуките за „затворање“ поврзани со Ковид-19

Политичките одлуки околу „заклучувањата, односно т.н. локдаун) ограничувањата за патување и физичкото дистанцирање за време на пандемијата на коронавирус ќе бидат под микроскоп со почетокот на следната фаза од истрагата ...

фото: МИА архива

Велика Британија ќе ги распореди своите борбени авиони Тајфун во Полска

Велика Британија распоредува ловци РАФ Тајфун во Полска за да помогне во одбраната на земјата од заканата од руска агресија, соопшти министерот за одбрана на Велика Британија Грант Шапс за време ...

Фото: European Union-EP

Велика Британија се промовира како идна „придружна членка“ на ЕУ

Велика Британија би можела повторно да се приклучи на Европската унија како „придружна членка“ според плановите за драматичното проширување на блокот што ги подготвија Франција и Германија. Од земјата се ...

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за купување системи за противвоздушна одбрана за Украина

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за заедничка набавка на одбранбена опрема со Велика Британија за системи за противвоздушна одбрана за Украина, изјави канадскиот министер за одбрана Бил Блер, пренесува ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER