fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: воени загуби

Фото: Укринформ

Украинските сили за една недела уништија 6.980 напаѓачи, 98 тенкови и 7 авиони

Украинските одбранбени сили елиминирале околу 6.980 руски војници во текот на неделата од 25 февруари до 3 март 2024 година, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Павлиук, пренесува ...

Фото: Укринформ

Фијаско на рускиот напад врз Вуледар: Само морони напаѓаат директно

ДРАГАН МИШЕВ Неколкунеделните неуспешни руски напади врз украинското упориште Вуледар ги обновија сомнежите за  способност на руското раководство да ги оствари зацртаните планови и (не)успешноста на  воената тактика на Кремљ ...

Фото: Укринформ

Триесет и седум воени судири во насока Бахмут, убиени над 200 руски напаѓачи

Во изминатите 24 часа во правецот Бахмут се случија вкупно 37 воени судири. Руските војници отвориле оган врз позициите на украинските сили 234 пати, изјави портпаролот на Источната групација на ...

Фото: Укринформ

Украинските сили ги одбиваат непријателските напади во три региони, бројот на загинати руски војници надмина 135.0000

Единиците на украинските одбранбени сили на 8 февруари одбија руски напади врз 19 населени места во регионите Луганск, Доњецк и Запорожје, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во утринското ...

Фото: Укринформ

Во Макиивка Русија претрпе една од најголемите воени загуби во Украина, нападот ги истакна непрофесионалните практики на руската армија

Уништувањето на голем број руски војници во училишна зграда во Макиивка, регионот Донецк, покажува како непрофесионалните практики на руската армија придонесуваат за нејзината висока стапка на жртви. „На 31 декември ...

Фото извор: Укринформ

Прво обраќање на Зеленски во 2023: Единството на Украина е во драматичен контраст со стравот во Русија; воздушен напад врз детската болница во Херсон

Зеленски го нагласи чувството на единство во земјата во контраст со стравот за кој рече дека се чувствува во Русија. Според воените извештаи, Русите извршиле 51 воздушен напад, вклучително и ...

Уништени тенкови кај Мариупол, 3 март 2022 (Wikimedia Commons)

Медиазона, руски независен проект за утврдување на вистинските загуби на руската војска

Медиазона е независна руска новинска куќа, во соработка со сервисот на Би-Би-Си на руски јазик и десетина анонимни доброволци во Русија, составува список врз основа на информации од извори како ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER