fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: Војна во Украина

Украина 401. ден | Годишнина од руското злосторство во Буча; Блинкен ги повика американските државјани да ја напуштат Русија

Украина денес се наоѓа во 401-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден.   Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно ...

Фото: миа.мк

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека односот на Кина кон војната во Украина ќе биде „одлучувачки фактор за односите меѓу ЕУ и Кина“. Кина, како ...

Ukrainian servicemen ride in an armoured vehicle near Kramatorsk September 5, 2014. Ukraine and pro-Russian rebels agreed a ceasefire on Friday, the first step towards ending fighting in eastern Ukraine that has caused the worst standoff between Moscow and the West since the Cold War ended. REUTERS/Gleb Garanich (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY CONFLICT)

Украина 399. ден | Путин не ги доби посакуваните гаранции од Кина – Зеленски го кани Си Џинпинг да ја посети Украина

Украина денес се наоѓа во 399-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден.   Изјавата на рускиот претседател Владимир Путин ...

Photo: EPA

Амбасадорката Дир: Над 18.000 украински деца настрадаа како резултат на вооружената агресија на Русија

Амбасадорката на Украина во земјава, Лариса Дир, на Твитер сподели информации на 395-от ден од почетокот на руската инвазија во Украина. Повеќе од 18.000 украински деца настрадаа како резултат на ...

(ВИДЕО и ФОТО) Зеленски на првата линија на фронтот, додели медали на бранителите на Бахмут

За време на работното патување во регионот на Доњецк, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги посети позициите на фронтот на украинската војска во областа Бахмут и ги награди војниците кои, ...

Украина 387. ден | Руско гранатирање на висококатница во Авдиивка и егзекуција на невооружени украински заложници; Словачка донира 13 борбени авиони за Украина

Украина денес се наоѓа во 387-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Политика Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не очекува ...

Илјадници демонстранти на улиците на Прага: Стоп за војната, запрете го НАТО

Илјадници антивладини демонстранти се собраа денеска во главниот град на Чешка, незадоволни од високата инфлација. Настанот на плоштадот Вацлав во Прага го организираше новата политичка партија Закон, почитување, стручност (ПРО), ...

Подољак: Руската офанзива целосно пропадна, бунтот се зголемува

Михајло Подољак, главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, вчера во интервју за италијанскиот весник „Ла стампа“ потврди дека големата украинска пролетна офанзива ќе започне за околу два месеца, откако ...

Oдобрен договорот за изградба на коридорите 8 и 10д, без уставните измени ќе се соочиме со неизвеност во евроинтеграциите, брутална егзекуција на невооружен украински војник

ВЕСТ НА ДЕНОТ Владата го одобри договорот за изградба на коридорите 8 и 10д На предлог на Комитетот за преговори за изградба на Коридорот 8 и 10 д, Владата го ...

ИП-адресите за лажните закани за бомби водат кон Иран и Русија, се рушат стереотипите за родова еднаквост, Русите како во 19-от век се борат со лопати

ВЕСТ НА ДЕНОТ ИП-адресите за лажните закани за бомби водат кон Иран и Русија Ова е еден интензивен хибриден напад што ни се случува низ целата територија на земјата, при ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER