fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Tag: Војна во Украина

Земјите од Г-20 не постигнаа договор за намалување на фосилните горива ниту за војната во Украина

Членките на групата Г-20 не успеаја да постигнат консензус за постепено укинување на фосилните горива на денешниот состанок во Индија по приговорите на некои земји. Научниците и активистите се револтирани ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: ОЈО контра ДКСК; не е важно што кажуваат Радев и Ескобар, туку што ќе сработиме тука; на црната листа на САД има 9 политичари од Западен Балкан

ВЕСТ НА ДЕНОТ ЈО: Беспредметна и непотребна е иницијативата на ДКСК во врска со конфискацијата на имотот во предметот „Труст“ Јавното обвинителство ја оценува како целосно беспредметна и непотребна иницијативата ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Предлогот за уставни измени стигна во Собрание; плодна дискусија и натпартиски консензус за евроинтеграцијата на државата; крај на огромните каматни стапки и должничкото ропство кај граѓаните

ВЕСТ НА ДЕНОТ Првото гласање за уставните измени ќе биде на 18 август, Комисијата за уставни прашања ќе заседава од 25 јули Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прими Предлогот ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Законот за данок на солидарност по скратена постапка; двајца пратеници од ДУИ ја напуштија пратеничката група, мнозинството непроменето; почна објаснувачкиот скрининг за кластерот 5

ВЕСТ НА ДЕНОТ Собранието го поддржа донесувањето на законот за данокот на солидарност по скратена постапка Со 62 гласа „за“, еден воздржан и ниту еден против, Собранието денеска, во рамки ...

Стратегии, Украина, Шведска: Што ќе се разговара на самитот на НАТО во Вилнус?

Водачите на НАТО кои се состануваат во литванската престолнина имаат многу да разговараат, бидејќи невидени предизвици ја зафатија воената алијанса предводена од САД. Литванија ќе биде домаќин на самитот на ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Северна Македонија го презеде претседавањето со Транспортната заедница; уставните измени во Собрание во наредните две недели; Лога побара укинување на дискреционото право на министерот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија го презеде претседавањето со Транспортната заедница од Црна Гора Северна Македонија од денеска го презема претседавањето со Транспортната заедница и во следната година ќе биде ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Зголемена просечната нето плата; на правосудството му треба ремонт; сите страни да работат на деескалација на состојбите во Косово

ВЕСТ НА ДЕНОТ Зголемување на просечната нето плата во април за 14,6 проценти Просечната нето плата во април изнесува 36. 134 денари и е зголемена за 14,6 проценти во однос ...

Навални: Лансираме машина на вистината, почнуваме кампања против војната во Украина

Алексеј Навални, затворениот руски опозициски лидер, најави денеска започнување на кампања против војната во Украина. „Денеска почнува уште едно судење, кое во голема мера ќе ми го продолжи мандатот. Но, ...

(ВИДЕО) Циркуларната економија повеќе од бизнис и профит

На конференцијата на ЦИВИЛ под наслов „Визии за зелена иднина: Партнерство за циркуларност“, во четвртата сесија говореа Габриела Кулeбанова на тема „Проценка на капацитетите за развој на циркуларната економија во ...

Page 10 of 22 1 9 10 11 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER