fbpx

Tag: Војна во Украина

Жил Штрифлер, Балкан Форум: Политиката служи за да се поделат луѓето и да се трупа капитал

Меѓународни искуства беа споделени на дводневната работилница на LogEx која се одржа во Скопје, во врска со предизвиците и можностите кои треба да се применат во земјите од Западен Балкан ...

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е надвор од функција

Речиси половина од електричната мрежа во Украина и денеска останува во прекин, една недела по најновите руски напади врз енергетската инфраструктура, соопшти приватниот оператор ДТЕК, нагласувајќи дека десетици работници се ...

Османи: Евроатлантската интеграција на земјите од Западен Балкан клучна за долгорочна регионална стабилност

Поддршката за Украина, политиката на отворени врати на НАТО, зајакнувањето на Источното крило на Алијансата, како и значењето на регионот на Црното Море за целокупната трансатлантска безбедност, беа во фокусот ...

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

Францускиот претседател, Емануел Макрон, заминува за САД во прва државна посета организирана од американскиот претседател Џо Бајден од почетокот на неговото претседателствување, со што Вашингтон ја обновува практиката на одржување ...

Седум загинати, 35 повредени цивили, меѓу кои и шест деца во рускиот ракетен напад во регионот Вишхород

Бројот на загинати во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во регионот Вишхород во Кијив се зголеми на седум, изјави шефот на главната дирекција на Националната полиција на Украина ...

Укинати казните за „Трезор“, руската пропаганда на Балканот е загрижувачка, 23 години ЦИВИЛ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Апелација ги укина затворските казни на Мијалков, Грујевски, Јакимовски за „Трезор“ Апелационен суд ја укина првостепената пресуда за случајот „Трезор“, во кој еден од осудените беше поранешниот ...

Лавров и непостоечкиот транспарент за добредојде на руската делегација на самитот на Г20 во Бали

Дали е вистина дека руската делегација беше добредојдена на самитот на Г20 што се одржа во Бали, Индонезија на 15-16 ноември, на кој беше пречекана со транспарент на кој се ...

Агресијата на Русија се коси со сите три принципи на меѓународната политика

За да разбереме зошто дојде до конфликтот мора да разгледаме три различни, но сепак поврзани концепти на кои се темели меѓународната политика – суверенитет, територијален интегритет и политичка независност. Додека ...

Во руски ракетен напад врз Украина погодени три станбени згради, десет лица загинаа, убиени двајца жители на регионот Донецк

Украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирскиј објава на Фејсбук дека десет лица загинале во ракетниот напад на Русија врз Украина во средата, 23 ноември, пренесува Укринформ. „Русија продолжува со ...

Page 10 of 12 1 9 10 11 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER