fbpx
Џабир Дерала
AP Photo/Mstyslav Chernov

Tag: воени злосторства

Германската полиција уапси осомничен за воени злосторства во Босна

Германската полиција денеска уапсила босански државјанин осомничен дека извршил воени злосторства за време на Босанската војна. Името на осомничениот не е објавено, освен дека се работи за 50-годишен маж кој ...

Стејт департментот бара од Косово да не се укинува судот за воени злосторства

По американската амбасада во Приштина, и Стејт департментот се огласи во врска со обидите на косовските власти да го укинат новоформираниот специјален суд за воени злосторства, кој треба да им ...

Хрватска: Истрага против шест офицери на поранешна ЈНА

Против шест пензионирани офицери на поранешна ЈНА осомничени за рекетирање на Бански двори во 1991 година, покрената е истрага, соопшти загребското Жупаниско државно обвинителство. Со истрагата се опфатени пет лица ...

МКСЈ престанува да постои, 24 години по основањето

Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија (МКСЈ) со денешното изрекување на пресудата во предметот „Прлиќ и останатите“ завршува со работа, 24 години по основањето. Вратата официјално ќе се затвори на ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница ...

Тарчуловски манифестира јасна намера за дискриминација и злоупотреба на јавните ресурси

ЦИВИЛ – Центар за слобода остро реагира и го осудува ставот на Јохан Тарчуловски, објавен во видео снимката на 11 октомври, каде во својство на кандидат за градоначалник на скопската ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER