fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: забрана

Конгресот го усвои нацрт – законот што овозможува забрана на ТикТок во САД

Конгресот во вторникот го финализираше законодавството што може да доведе до забрана на ТикТок на национално ниво, што ескалираше огромна закана за операциите на компанијата во САД. Како што пренесува ...

Републиканците притискаат за закон за принудна продажба или забрана за TikTok во САД, Трамп е против

Водачите на републиканците во Претставничкиот дом се обидуваат да усвојат закон со кој кинеските сопственици на TikTok ќе ги принудат да ја продадат платформата или ќе се соочат со забрана ...

Фото: Wikipedia

Врховниот суд на Германија го забрани јавното финансирање на неонацистичката партија

Сојузниот уставен суд во Германија ја отстрани неонацистичката партија Die Heimat (Татковина), од правото на јавно финансирање и даночните поволности што вообичаено се однесуваат на политичките организации. Како што пренесува ...

Кремљ се обидува да го принуди Google да престане со работа во Русија

Руските власти се обидуваат да ја принудат американската компанија Гугл да престане со работа во земјата, продолжувајќи да и изрекува казни, се вели во извештајот на Институтот за проучување на ...

Фото: Скриншот Икс

Турскиот парламент забрани Кока-Кола и Нестле во своите ресторани

Турскиот парламент ги отстрани производите на Кока -Кола и Нестле од своите ресторани во вторникот поради нивната наводна поддршка за Израел среде конфликтот во Газа, објави The Financial express според ...

Полска од полноќ забранува влез на автомобили со руски регистерски таблици

Полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински денеска изјави дека од вечерва на полноќ Полска ќе забрани влез на автомобили регистрирани во Русија. Забраната е дополнителен дел од санкциите наметнати ...

Забрана за рускиот, белорускиот и иранскиот амбасадор да учествуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

Нобеловата фондација денеска објави дека ја повлекува својата намера да ги покани амбасадорите на Русија, Белорусија и Иран на церемонијата на доделување на Нобеловата награда во Стокхолм, по острите критики ...

Употребени пиротехнички средства за време на протестите во Нантер, западно од Париз, на 28 јуни 2023 година. (Photo: AFP)

По немирите, Франција на 14 јули – Денот на Бастилја забрани продажба на пиротехнички средства

Франција забрани продажба, поседување и транспорт на пиротехнички средства за време на националниот празник на 14 јули - Денот на Бастилја, по немирите предизвикани од смртта на тинејџерот кој беше ...

Од следната година мобилните телефони забранети во холандските училници

Мобилните телефони, таблетите и паметните часовници ќе бидат во голема мера забранети во училниците во Холандија од 1 јануари 2024 година, објави денеска холандската Влада, која настојува да го ограничи ...

Foto: Wikimedia Commons

Руски и советски знамиња забранети утре во Берлин на Денот на победата

Руските и советските знамиња ќе бидат забранети утре во близина на советскиот споменик во центарот на Берлин, соопшти Вишиот управен суд на германската престолнина. Вишиот суд на тој начин ја ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER