fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: загинати

Либија: Повеќе од 5.200 загинати во потопениот град, 10.000 исчезнати

Повеќе од 5.200 луѓе загинаа, а најмалку 10.000 се водат како исчезнати во катастрофалните поплави што ја зафатија источна Либија. Министерството за внатрешни работи на источната либиска влада извести за ...

Најмалку 40 лица загинаа во напад со дрон во главниот град на Судан

Најмалку триесетина други лица беа повредени во нападот во населбата Мај во Картум, каде што биле распоредени паравоените сили кои се борат против војската, соопштија активистичката група позната како Комитети ...

Катастрофален земјотрес во Мароко, најмалку 820 загинати

Силен земјотрес го погоди Мароко доцна синоќа, во неколку марокански градови се уништи одделни згради и луѓето биле принудени да ги напуштат своите домови, а според прелиминарните податоци на Министерството ...

Фото: ЕПА

Најмалку четворица загинати и 48 повредени при руските напади во Украина

Најмалку четири лица загинаа, а десетици се повредени во денешните руските напади врз градови и села во Украина, соопштија украинските власти, пренесува МИА. Тројца цивили загинаа, а четворица се повредени ...

Фото: Твитер

Четворица загинати и четворица повредени во напад врз училиште во североисточна Украина

Четворица просветни работници загинаа, а четири лица се повредени во руски напад врз училиште во градот Ромни во североисточна Украина, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко, пренесува МИА. Тој ...

Зеленски: Руските ѕверови погодија центар за трансфузија на крв, има загинати и повредени

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руска наведувана ракета доцна синоќа погодила центар за трансфузија на крв во градот Купјанск во источниот регион Харкив. „Има загинати и повредени“, објави тој ...

Шест лица загинаа, меѓу кои и едно дете, во рускиот напад врз родниот град на Зеленски

Шест лица, меѓу кои и 10-годишно девојче и нејзината мајка, се убиени во денешниот руски ракетен напад врз јужниот украински град Кривиј Рих, родниот град на украинскиот претседател, пишува Јаху ...

Четириесет загинати во експлозија на бомба на митинг на радикална исламистичка партија во Пакистан

Најмалку 40 лица загинаа денеска во експлозија што се случи во северозападната пакистанска провинција Хајбер Пахтунхва, објавија арапските медиуми, повикувајќи се на локални власти. Полициски извор изјави дека жртвите биле ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER