fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: загинати

Харкив беше цел на смртоносен руски напад

Русија изврши напади со дронови и ракети врз вториот по големина украински град Харкив, при што загинаа шест, а беа повредени 11 лица, изјави денеска градоначалникот Ихор Терехов. Украинската национална ...

Официјални лица во Газа: Израелската армија пука во луѓе кои чекаат храна, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 23 се повредени кога израелската армија отвори оган врз жители на Газа кои чекаа испорака на хуманитарна помош на кружниот тек во градот Газа, соопшти ...

Израелски ракетен напад во околината на Дамаск, три лица загинаа

Околината на сирискиот главен град Дамаск денеска беше цел на израелски воздушни напади во кои загинаа најмалку три лица, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон. ...

Голема ескалација на судирите на Блискиот исток: Убиени тројца американски војници на границата меѓу Сирија и Јордан

Убиството на тројца Американци во Јордан во близина на границата со Сирија е значајна ескалација на и онака несигурната ситуација на Блискиот Исток. Американската централна команда во денешното соопштение потврди ...

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа во руски напад врз Покровск во источна Украина

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа, а осум се ранети вчера во руски напад врз градот Покровск во источна Украина, изјави гувернерот на областа Доњецк, Вадим Филашкин. -Русите ...

РУСКИТЕ АГРЕСОРИ НЕ МРДНАА ОД МЕСТО ЦЕЛА ГОДИНА: Легендарниот лидер, Володимир Зеленски изјави дека агресорот не окупирал ниту едно украинско село во 2023 година

Зеленски: Бројот на загинати во вчерашните руски напади врз Украина се зголеми на 39

Во вчерашните руски напади врз Украина, кои беа меѓу најтешките од почетокот на војната, загинаа најмалку 39 лица, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. - За жал, во овој момент броиме ...

Пожарникар пристигнува на местото на руски ракетен напад во Харков, 29 декември 2023 година.
Фото: Јевхен Титов/Ројтерс

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија, изјави украинската војска за Си-Ен-Ен, со невиден број беспилотни летала и проектили истрелани врз цели низ целата ...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР, Днипро, Украина, 29 декември 2023 година

Руски ракетен терор: Најмалку двајца загинати и 17 повредени во Кијив, погодени повеќе цивилни цели низ Украина, украинската одбрана собори најголем дел од проектилите

Денеска, рускиот агресор изврши еден од најмасовните воздушни напади оваа година на територијата на Украина. Агресорите употребија бараж од најразлично оружје и муниција. ЦИВИЛ МЕДИА доби извештај од раководителот на ...

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Нови руски напади врз Херсон во текот на ноќта, најмалку четири лица загинаа

Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во синоќешните руски напади врз јужниот украински град Херсон, изјави регионалниот гувернер. Украинската армија во редовен дневен извештај објави дека пресретнала 14 ...

Бројот на загинати во Газа се зголемува по завршувањето на примирјето, сирени за тревога во јужен Израел

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го предводи Хамас, соопшти дека речиси 200 Палестинци се убиени од прекинот на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER