fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Заев

Заев за оставката на Ципрас: Од врвни демократски политичари треба да се очекува борба за цели и идеали, но и отчетност и одговорност

Оставката на Ципрас ја гледам како чин на преземена одговорност пред членството на СИРИЗА и пред грчкиот народ. Од врвни демократски политичари како него треба да се очекува токму тоа, ...

Заев со реакција: Латас е лош и злобен човек, дојде да ме моли и да плаче во кабинет кога станав премиер

Поранешниот премиер Зоран Заев, во изјава за „Мактел“ реагира на обвинувањата на новинарот, Драган Павловиќ – Латас, кој во интервју за јутјуберот Лазаров вели дека тој „се обидел да го ...

Пет години од првото поздравување на Заев и Ципрас: за помалку од шест месеци решија тридецениски спор

На денешен ден пред пет години се одржа првата средба помеѓу поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас кои за помалку од шест месеци познавање решија ...

Заев за „Фокус“: Животот го ризикував за правда, ако нема казна и други луѓе ќе прават злосторства како Груевски и Мијалков

Најважниот предмет, или меѓу најважните, е тој со незаконското прислушување. И ако не се испорача казна, тогаш останува ризикот и други луѓе во иднина да го прават истото злосторство како ...

Заев: Со двете поништени пресуди, директно се упатува на враќање и повторување на грозоморните дејствија на режимската врхушка

Поранешниот премиер на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска на својот фејсбук-профил реагираше на одлуката на Апелацискиот суд да ја укина првостепената пресуда за Таргет-Тврдина, откако претходно ја укина и ...

Борбата со корупцијата ползи, ќе прочекориме ли со американска помош?

Како најголемо општествено зло, корупцијата ја поткопува демократијата и човековите права продирајќи во сите сфери особено онаму каде што ќе најде поволно тло, односно ќе наиде на личности со изразено ...

Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Вложувањето во младите лекари специјализанти, во нивна експертиза и знаење, е влог во подобрување и усовршување на целиот здравствен систем во Северна Македонија. Државата има квалитетен медицински кадар и за ...

Добро утро со Орданоски

Фала на прашање, за тоа се боревме!

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Какво освежување беше вчерашниот 27-априлски протест на опозицијата за сите оние кои, потонати во пандемиската депресија и контроверзиите од владеењето на СДСМ и нејзината коалиција на власт, подзаборавија ...

Page 2 of 27 1 2 3 27

CIVIL MEDIA NEWSLETTER