fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Жозеп Борел

ЕУ ќе санкционира 30 Руси поради смртта на Алексеј Навални, имињата ќе бидат дополнително соопштени

Земјите на ЕУ ќе воведат санкции за 30 руски функционери поради смртта на водечкиот критичар на Кремљ Алексеј Навални, изјави шефот за надворешна политика на блокот. „Се договоривме за санкции ...

Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина, Борел утрото од посетата го започна во засолниште

Утрото на 7 февруари Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина. Силите за противвоздушна одбрана дејствуваа во Кијив и други градови во Украина. Спасувачките екипи се упатуваат кон ...

Борел го осуди руското гранатирање на пристаништето Одеса и побара зајакнување на солидарните патеки на ЕУ за извоз на украинското жито

Одбивањето на Русија да учествува во Иницијативата за црноморско жито и руското блокирање на транспортните патишта во Црното Море бараат поголеми напори од земјите-членки за да се обезбеди ефективно функционирање ...

Борел: Нема пречка за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, билатералните прашања нема да бидат обврзувачки

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, смета дека нема пречка за пристапување на Северна Македонија во ЕУ. На прашањето од Бугарското национално радио (БНР), кои ...

Борел до Путин: Престанете да чекате да се измориме, бидејќи тоа нема да се случи

Поддршката на Европска Унија за Украина е многу важна во „долгорочниот план“, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. Како што јави германската новинска ...

Борел и Вархеј денеска на состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи 16-тиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија со кој ќе претседава премиерот Димитар Ковачевски. На состанокот ќе учествуваат ...

Вархеји и Борел пристигнаа во Скопје, пречекани од вицепремиерот Маричиќ

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување,  вечерва пристигнаа во Скопје, а на скопскиот аеродром ги пречека вицепремиерот за европски прашања ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER