fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: земјоделци

Фото: МИА

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадите во пресрет на најавениот протест во вторник во Атина

Земјоделците од цела Грција и во текот на викендот продолжуваат со блокадите и активностите во пресрет на протестот во Атина што го закажаа за вторник попладне, јави дописничката на МИА ...

Мерките што ги носи МЗШВ секогаш се во договор со земјоделците, најдобар начин за успешна владина политика без протести

Најдобрите решенија при стопанисувањето во било кој бизнис ги имаат тие што ги живеат проблемите и предизвиците во текот на работата. Во земјоделското производство тоа се земјоделците, оние кои секојдневно ...

Фото: „Х“

Француските земјоделци почнаа да ги отстрануваат блокадите околу Париз

Француските земјоделци почнаа постепено да ги укинуваат блокадите околу Париз и на други места во земјата, еден ден откако француската Влада понуди мерки вредни повеќе од 400 милиони евра како ...

Фото: Скриншот од објавата на фон дер Лајен на платформата „Х“

Лидерите на ЕУ на средба со претставници на европските земјоделци

Белгискиот премиер Александар Де Кро, холандскиот премиер Марк Руте и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оддржуваат средба со претставници на земјоделците, пренесува Гардијан.   Leaders discussed agriculture ...

Фото: Ројтерс

Европските земјоделци ги засилуваат протестите поради зголемените трошоци

Француската влада денеска испратила оклопни возила за да го заштити пазарот за храна на големо во Париз, во знак на ескалација на тензиите, бидејќи земјоделците ги блокираа автопатите во Франција ...

Фото: МИА

Француските земјоделци втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

Француските земјоделци втор ден ги блокираат стратешките патишта околу Париз, а членовите на Конфедерацијата на селаните ги блокираат и влезовите во дистрибутивните центри во Кавајон во департманот Воклуз, на југот ...

Николовска: Влез во ЕУ за над 200.000 илјади наши земјоделски семејства да добијат милијарди евра ЕУ фондови

Еве, ако не за друго, за атер на земјоделците и домашното производство на храна, да станеме членка на ЕУ, напиша на својот фејсбук профил Ленче Николовска од Агротим. Нашите земјоделци ...

Може ли договорното производство да им помогне на земјоделците? Експертите велат дека тоа е идеално решение особено по големата неизвесност со цените и скапите семиња и ѓубрива

Климатските промени, пандемијата, како и војната во Украина во последните неколку години им ја отежнаа работата и на земјоделците. Дополнителен проблем се и цените на берзите кои никако да се ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER