fbpx

Tag: земјотрес

Силен земјотрес на Филипините, евакуација и во Јапонија, се очекува разорно цунами

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ...

Катастрофалниот земјотрес во Мароко досега одзеде 2100 животи: Европските земји испратија помош

Обединетите нации проценија дека 300.000 луѓе биле погодени од земјотресот со јачина од 6,8 степени во петокот вечерта, додека некои Мароканци се пожалија на социјалните мрежи дека владата не дозволува ...

МНР: Двајца македонски државјани евакуирани во камп во Маракеш по земјотресот во Мароко

Министерството за надворешни работи изрази сочувство за жртвите од катастрофалниот земјотрес што го погоди Мароко со епицентар во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш. Од МНР информираат дека нашето Дипломатско ...

Катастрофален земјотрес во Мароко, најмалку 820 загинати

Силен земјотрес го погоди Мароко доцна синоќа, во неколку марокански градови се уништи одделни згради и луѓето биле принудени да ги напуштат своите домови, а според прелиминарните податоци на Министерството ...

Костадиновска-Стојчевска: Пружената и прифатената рака по земјотресот во Скопје станаа симбол за сочувство, љубов и солидарноста

„Пружената и прифатената рака подоцна стана симболична претстава за градот кој со сочувството, љубовта и солидарноста на светот важи за парадигма за човечноста која е најмоќната сила за обнова и ...

Илустрација, архивска фотографија за цунами по силен земјотрес/ Фото: РСЕ

Предупредување за цунами по земјотресот што ја погоди Алјаска

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала го погоди полуостровот Алјаска доцна во саботата по локално време, предизвикувајќи предупредување за цунами, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS), пренесува РСЕ. ...

ИЗБОР Беше лут на власта, изгуби сè, остана под ведро небо во зимата, а се одлучи, сепак, да гласа за оној што го сметаше за виновник за неговата состојба

Во Берлин конференција за обнова после земјотресот во Турција

Пет месеци по разорните земјотреси во Турција, денеска во Берлин ќе се одржи конференција за обнова, јави ДПА. Конференцијата ја организира Здружението на германските комори за индустрија и трговија (ДИХК) ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER