fbpx

Tag: земјотрес

Силен земјотрес го погоди Авганистан, жртви и во соседен Пакистан

Најмалку две лица загинаа во земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтерова скала што вечерва го погоди северен Авганистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Во соопштението се наведува дека ...

Фото: миа.мк

ЕИБ ќе обезбеди 500 милиони евра за обнова на Туркије по земјотресот

Европската инвестициска банка привремено ја укина речиси четиригодишната забрана за финансирање во Туркије за да обезбеди 500 милиони евра за реконструкција на земјата по земјотресот. ЕИБ практично ги суспендираше сите ...

Фото: миа.мк

Во земјотресите во Туркије загинаа над 50 илјади луѓе

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на февруари надмина 50.000, изјави денеска директорот на турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби, Јунус ...

Фото: Човек гледал како доброволци бараат тела во стариот кварт на градот Антакија во провинцијата Хатај во четвртокот - Emily Garthwaite / The New York Times

Хуманитарен настан на Црвниот крст за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

По повод 78 години од своето формирање, Црвениот крст денеска во хотелот „Холидеј ин“ организира настан посветен на хуманоста и солидарноста за настраданото население од земјотресот во Туркије и Сирија. ...

Ердоган им се извини на жртвите од земјотресот: Ве молам простете ми

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара „прошка“ од жителите на провинцијата Адијаман за доцното пристигнување на спасувачките тимови, имајќи предвид дека областа на југоисточниот дел од земјата е меѓу ...

Нов земјотрес во Турција од 5,2 степена

Земјотрес со интензитет од 5,2 степена денеска ја погоди провинцијата Ниџде во централна Анадолија, соопшти Центарот за следење на земјотресот Кандили. Епицентарот на земјотресот се наоѓал во областа Бор, околу ...

Фото/ Артан Демири - командир на волонтерското здружение на пожарникари „Бајрам Мифтари“

Трогателна сторија за ЦИВИЛ Медиа: По 110 часа спасивме жена под урнатините од земјотресите во Турција

Беше застрашувачка глетка, сега кога се вративме сè уште не можам да се соземам. Насекаде гледавме тела, а слушавме лелеци  од членови на семејствата и молитви за спас, со овие ...

Фото/ Агенција Анадолија

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

Во синоќешните земјотреси во Турција и Сирија загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми. Засега нема официјалнио податоци за бројот на жртвите. Најмалку шест лица загинаа, а речиси 300 ...

Нов силен земјотрес на границата меѓу Турција и Сирија

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран на границата меѓу Турција и Сирија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 60 ...

Page 2 of 13 1 2 3 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER