fbpx

Tag: земјотрес

Пендаровски до припадниците на АРМ: Вашиот ангажман во Туркије во рамки на најпрофесионалните достигнувања што може да ги очекува еден врховен командант

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на церемонијата за време на пречекот на припадниците на Армијата, кои се вратија од хуманитарната операција во Туркије, изјави дека според информациите добиени од НАТО, ...

Потрагата по преживеани во Туркије заврши, Лекари без граници пристигнаа во Сирија

Речиси 47.000 луѓе загинаа во земјотресот што ги погоди Туркије и Сирија на 6 февруари, според последните официјални податоци, а бројот на жртвите се очекува дополнително да се зголеми, јавуваат ...

Фото/ Агенција Анадолија

Заврши потрагата по преживеани во Турција, почнува чистење на урнатините

Потрагата по преживеани и жртви од земјотресот што ја потресе Турција на 6 февруари е прекината, а тимовите за уривање почнаа да ги расчистуваат урнатините, соопштија денеска локалните власти. - ...

(ВИДЕО) Човекот кој стана симбол за помош на настраданите во земјотресот награден со нов автомобил

Турски бизнисмен му подарил нов автомобил на Сервер Беширли, човекот кој натовари сè што има на својот стар автомобил и веднаш од Азербејџан се упати кон турскиот Кахраманмараш да им ...

Нов земјотрес во Турција, тлото не мирува

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска попладне го погоди источниот дел на Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Како што објави ЕМСЦ на својата веб-страница, ...

Дете и двајца возрасни се спасени 296 часа по земјотресот во Турција

Спасувачките тимови во Турција спасија три лица, меѓу кои и едно дете, од урнатините на една станбена зграда, каде што поминаа 296 часа од минатонеделниот земјотрес, објави турската радио телевизија ...

(ВИДЕО) Несреќата ги зближи: Грчките спасувачи испратени со аплауз од Истанбул

Грчкиот спасувачки тим составен од 22 спасувачи со аплауз го напушти Истанбул. Членовите со солзи порачаа дека дале сè од себе за да помогнат најмногу што можат. Гувернерот на Истанбул ...

Собрани 30.378.353 денари за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

Заклучно со 16.02.2023 година преку телефонските линии и од Фондот на солидарност на Црвен крст се уплатени вкупно 30.378.353 денари. Црвениот крст на Република Северна Македонија по апелот на Меѓународната дедерација на ...

Дванаесетгодишно дете извлечено живо од под урнатините во Антакија 260 часа по земјотресите

Уште едно чудо се случи во Туркије, откако дванаесетгодишно дете беше спасено од урнатините на зграда во Антакија, во провинцијата Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што во понеделникот минатата ...

Page 3 of 13 1 2 3 4 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER