fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)
Photo by Matthew Henry on Unsplash
Добро утро со Орданоски

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Заев-Гаши: Евидентен напредок, следуваат консултации во партиите за можнa заедничка Влада и парламентарно мнозинство

По денешната средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши со нивните тимови,  констатиран е евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето на содржинскиот дел на...

Read more

Ц.О на СДСМ сè уште заседава, Заев стои на оставката, го предложил Ковачевски за прв човек на Владата и партијата

Централниот одбор на СДСМ веќе три часа заседава во седиштето на партијата, а членовите на највисокиот партиски орган, како што потврдуваат оттаму дискутираат за оставката на лидерот Зоран Заев и...

Read more

Алтернатива со „зелено светло“ за влегување во Владата и парламентарното мнозинство

Централното претседателство на Алтернатива вечерва на седница даде зелено светло партијата да се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство. На одлуката и претходеле многу дискусии на Централното претседателство, кое одлучи...

Read more

Шилегов пред вечерашната седница на Ц.О на СДСМ: Влезот на Алтернатива во Владата извесен, не знам дали ќе се дискутира оставката на Заев

Членот на Извршниот и на Централниот одбор на СДСМ Петре Шилегов пред почетокот на седницата на ЦО на партијата изјави дека нема да се расправа за оставката на премиерот Зоран...

Read more

Алтернатива вечерва на седница, одлучува дали ќе биде дел од владината коалиција

Марш за демократија, Африм Гаши, Алтернатива, Скопје, 27 јули 2020, фото: Кирил Михаилов

Централното претседателство на Алтернатива вечерва на седница одлучува дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозицискиот блок. Членовите на Централното претседателство треба да...

Read more

Продолжуваат дезинформациите дека Кастриот Реџепи бил „киднапиран“

Како што најави, пратеникот Кастриот Реџепи од БЕСА, во понеделникот на 15 номеври се појави на прес конференција за да ги објасни причините за неговото отсуство од собраниската седница на...

Read more

Дали Дураку од Алијанса го нарече Апасиев од Левица „кловн“ или „палјачо“?

На 9 ноември, функционерот на Алијанса за Албанците, Шефик Дураку напиша Фејсбук пост за лидерот на Левица, Апасиев, употребувајќи го зборот „паљачо“. https://youtu.be/PGDNosVWnOQ „Велат: Апасиев ги загрозува интересите на НАТО....

Read more

„Кратки нозе“ #15: Кој дезинформираше за „киднапирање“ на пратеникот Кастриот Реџепи од БЕСА?

Во ова специјално издание на „Кратки нозе“, откриваме серија дезинформации за наводно киднапирање на пратеникот и досегашен генерален секретар на Движењето БЕСА, Кастриот Реџепи, чие отсуство од Собранието во четвортокот...

Read more

Реџепи би ја напуштил Алтернатива, за Дураку од Алијанса, Апасиев е кловн, во Беса мудро молчат

Помешани „чувства“ кај албанскиот опозициски блок, како што се ближи почетокот на собраниската седница закажана за четврток, на која треба да се гласа недоверба на Владата. Состојбата во двата блока...

Read more
Page 1 of 14 1 2 14

CIVILMEDIA NEWSLETTER