fbpx
Фото: Фејсбук СДП
Фото: U.S. Embassy North Maceonia

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Северна Македонија е заедно со најразвиените светски велесили; Државата ќе им ги покрие долговите во брзите банки на граѓаните; Во НАТО –ДА, Преспански – НЕ; рокот за влез во ЕУ да биде до 2023; Лицемерна резолуција за Сребреница

Во последната недела пред претседателските избори, што ќе се одржат на 24 април(среда), кандидатите со заострена реторика ја продолжуваат предизборната кампања. Од несериозни ветувања, контрадикторни изјави и ставови, до „храбри“...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Немало тајни средби за амнестија на политичари, уставен патриотизам за бранење на вредностите; наместо „Отворен Балкан“ – „Самит на хармонизираните сто отсто со политиките на ЕУ; Бугарите за РСМ да се третираат како Орбан за Украина

Тринаесетти ден кампања за претседателски избори, веќе јасно се исцртани контурите на тоа што кандидатите би го правеле доколку победат на изборите што ќе се одржат на 24 април. Претседател...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Дванаесетти ден предизборна кампања; Предизборни услови за гласови во вториот круг; Претседателски кандидати во парламентарна кампања

Кампањата за претседателските избори на Република Северна Македонија, што ќе се одржи на 24 април, влезе во дванаесеттиот ден. Кандидатите продолжуваат со собирите во општините низ целата земја, но и...

Read more

Повикот за 61 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ – Причина за кавга меѓу претседателските кандидати Давкова и Османи

Гордана Силјановска Давкова / Бујар Османи -  социјални мрежи

Претседателските кандидати Бујар Османи и Гордана Силјановска Давкова деновиве се расправаа околу повикот на ВМРО-ДПМНЕ до граѓаните, да им дадат 61 пратеник. Овој повик кандидатот на Европскиот фронт го нарече...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Барања за гаранции во Брисел, Преговарачката рамка не е Библија, Куран или Талмуд, Поништување на Преспански договор значи надвор од НАТО

Претседателските кандидати ја продолжија кампања за изборите што ќе се одржат на 24 април. Во нивните изјави се споменуват уставните промени, барањето гаранција од Брисел дека Бугарија нема да има...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Збунети кандидати; животната средина, за Македонија и за Македонците; иницијативи за правото на глас и граѓанското учество на избори

Кампањата на кандидатите за претседателските избори што ќе се одржат на 24 април, влегува во втората седмица. Кандидатите продолжуваат со претставување на своите програми, со потсетувања на минати изборни процеси...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: ОИК максимално да се посветат на изборите; да не се даваат пари од буџетот за анкети; Кабинет со жени; укинување на Охридскиот, Преспанскиот и Бугарскиот договор; џентлменски договор помеѓу ВЛЕН и ДУИ, еднакво општество за сите

Фото: МИА архива

ДИК: Општинските изборни комисии да се вклучат максимално во активностите на претстојните избори Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) Бобан Стојановски и Борис Кондарко побараа од општинските изборни комисии (ОИК),...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Викенд кампања – Објава на програми; тежок старт со минус шест бодови; раскинување на договорот со Бугарија; борба против руско влијание; опожарен билборд на кандидат

Изминатиот викенд, кандидатите на претседателските избори што ќе се одржат на 24 април,  ги претставија своите програми и одржуваа собири со своите поддржувачи низ  различни општини во земјата. Мониторинг тимот...

Read more

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Претседател на сите, Европска иднина, уставни измени, достоинствена нација, глас на разумот, среќни граѓани – пораки на претседателските кандидати од првиот ден на кампањата

Вчера официјално започна предизборната кампања за седмите претседателски избори во Република Северна Македонија. Кандидатите, поддржани од коалициите, во јавни настапи на собири ги изложија своите програми и заложби на своите...

Read more
Page 1 of 24 1 2 24

CIVIL MEDIA NEWSLETTER