fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Мицевски и Петкова во изолација, во четврток ќе бидат во Собрание на гласањето за доверба на Владата

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски и пратеничката Ангелинка Петкова се во изолација, но се очекува во четврток да дојдат во Собрание на седницата по поднесената Иницијативата за...

Read more

Мицкоски тврди дека има ново парламентарно мнозинство со Левица, Алијанса за Албанците, Алтернатива и Беса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук објави дека има ново парламентарно мнозинство, објаувајќи фотографии од заедничка средба на која освен него и партискиот потпретседател Александар Николоски, се присутни и...

Read more

ВМРО-ДМНЕ бара брзи предвремени избори, од СДСМ велат парламентарното мнозинство нема да гласа за брзи предвремени избори оти државата е поважна од разулавеноста на Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во текот на изборната кампања постојано нагласуваше дека по локалните избори ќе има ново парламентарно мнозинство. Но, три дена по изборите, го смени ставот и маместо  ново...

Read more

Оставката на Заев предизвика бура од реакции, регионални одгласи, ВМРО-ДПМНЕ го менува името на државата

На неполн ден по соопштувањето за оставката од премиерска позиција и претседателска во СДСМ, премиерот во оставка, Зоран Заев ги повика коалициските партнери од парламентарното мнозинство на средба. Коалициските партнери...

Read more

Викенд на изборни инциденти, тепачки, закани, заплашувања…

Изборната кампања се повеќе се разжестува, па така, освен вербални дуели, почнаа и физички пресметки. Изминатиот викенд се регистрирани неколку инциденти меѓу политичките противници, односно тепачки и физички напади. Но,...

Read more

Започна дистрибуцијата на изборниот материјал, акредитирани 1045 набљудувачи, изборната кампања кулминира

Утре е последен ден од кампањата за локалните избори. ДИК започна со дистрибуција на гласачките материјали, акредитирани се 1045 домашни и странски набљудувачи и преведувачи, а партиите го користат последниот...

Read more

Реакција на обвинувањата за наводен изборен поткуп, ветувањата во кампањата сѐ поголеми, подготовки на избирачките места според Ковид-протоколи

Уште неполни три дена до изборниот молк,  кандидатите за градоначалници и партиските функционери во трка со времето за промоција на својата програма и за што поголем број на спектакуларни ветувања...

Read more

Кучињата скитници и неплаќачи на струја дел од предизборната дискусија, црната пропаганда не стивнува

Останаа уште три дена до крај на кампањата за локалните избори, црната пропаганда и партиските препукувањата не стивнуваат, дезинформации, деманти, барања за извинување, сега и кучињата - скитници влегоа во...

Read more
Page 2 of 14 1 2 3 14

CIVILMEDIA NEWSLETTER