fbpx

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Турскиот опозиционер Киличдароглу ги повика набљудувачите и изборната администрација на будност: Ние нема да спиеме ноќва, народе мој!

Кемал Киличдароглу на денот на гласањето, опкружен со поддржувачи и бројни новинарски екипи, 14 мај 2023.

Претседателскиот кандидат Кемал Киличдароглу ги повика изборните набљудувачи и претставниците на избирачките одбори да не заминуваат од своите места. Киличдароглу ја предупреди Врховната изборна комисија дека треба да го обезбедат...

Read more

Изборите 2024 и патот кон ЕУ: Меѓу чеканот и наковалната

Пишува: БИЉАНА ЈОРДАНОВСКА Македонското општество го носи белегот на мултиетничко и мултикултурно, за жал, како товар, а не како препознатливост на позитивните вредности, со шаренило од различности кои го отсликуваат единството...

Read more

Ќосето ја почна битката помеѓу Левица и ДМПНЕ за вмровскиот престол

ЈАНЕ ЃОРЃИОСКИ Споменикот на Ќосето поставен пред судската палата беше еден од симболите на колачката политика и тефтер судиите на која се потпираше режимот на Груевски. Јасна беше тогаш пораката...

Read more

Внатрепартиска дебата во ДУИ или поделба до уништување… Што се крие зад негодувањата во партијата со 20-годишна власт?

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ По парламентарните избори во 2020 година, кога коалицијата „Можеме“ предводена од социјалдемократите (СДСМ) на Зоран Заев и Демократската унија за интеграција (ДУИ) со нивната позната кампања „Псе јо“...

Read more

Злоупотреба на собраниската говорница: Евтин популизам и повеќе од тоа

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА За едно медицинско лице, најстрого забрането е да зборува за наодите на пациентите. Податоците за состојбата на пациентите, било да се работи за физички или психички прашања, било...

Read more

Политички акробации: Уставните измени и безидејното условување за предвремени парламентарни избори

Биљана Јордановска

БИЉАНА ЈОРДАНОВСКА Безидејнотоста во континуираните барања за предвремени избори се гледа и во бескрајното и празно повторување на набројување на проблемите без аргументи и план како тие да се решат....

Read more

Најавената интерпелација на Мицкоски за јануари завршува со зголемување на владејачкото мнозинство

Ниту една интерпелација за власта што ја најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не заврши во полза на опозицијата. Последно, тој најави дека ќе се гласа за недоверба на Владата...

Read more

И тепаниот од вмро, и тепачот од вмро – погодете кој ги предизвикува инцидентите меѓу Бугарија и Македонија!

Тепаниот новопечен Бугарин, Пендиков, се најде и во странските медиуми како „бранител“ на македонското име во 2018 година.

ЏАБИР ДЕРАЛА Не знам што повеќе шокира – леснотијата со која вмровците се впуштаат во операции за предизвикување насилство, страв и поделби во општеството или инфантилноста што ја манифестираат, мислејќи...

Read more

На повидок коалиција на сите проевропски политички сили. Што значи и дали е возможен Фронтот за ЕУ за кој говори Али Ахмети?

Али Ахмети во Чегране, јануари, 2023 (фото извор: ДУИ)

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ Најавата за проширување на парламентарното мнозинство со Алијансата за Албанците (АА), внатрепартиските во Демократската унија за интеграција (ДУИ), како и повиците Али Ахмети, за формирање на сојуз за...

Read more
Page 2 of 20 1 2 3 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER