fbpx

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Најавената интерпелација на Мицкоски за јануари завршува со зголемување на владејачкото мнозинство

Ниту една интерпелација за власта што ја најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не заврши во полза на опозицијата. Последно, тој најави дека ќе се гласа за недоверба на Владата...

Read more

И тепаниот од вмро, и тепачот од вмро – погодете кој ги предизвикува инцидентите меѓу Бугарија и Македонија!

Тепаниот новопечен Бугарин, Пендиков, се најде и во странските медиуми како „бранител“ на македонското име во 2018 година.

ЏАБИР ДЕРАЛА Не знам што повеќе шокира – леснотијата со која вмровците се впуштаат во операции за предизвикување насилство, страв и поделби во општеството или инфантилноста што ја манифестираат, мислејќи...

Read more

На повидок коалиција на сите проевропски политички сили. Што значи и дали е возможен Фронтот за ЕУ за кој говори Али Ахмети?

Али Ахмети во Чегране, јануари, 2023 (фото извор: ДУИ)

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ Најавата за проширување на парламентарното мнозинство со Алијансата за Албанците (АА), внатрепартиските во Демократската унија за интеграција (ДУИ), како и повиците Али Ахмети, за формирање на сојуз за...

Read more

Груевски со говор на омразата кон Зоран Заев, со потценување кон македонскиот јазик, ЕУ, НАТО и соживотот

Никола Груевски, фотографиран во Будимпешта, маскиран со капче и очила за сонце. Фото: János Marjai / 24.hu

Точно три часа по Фејсбук објавата на Зоран Заев во која тој ги демантира шпекулациите дека сака да се врати во политиката, се јави Груевски. Тој се нафрли со навредливи...

Read more

Каевски, СДСМ: Една од најголемите лаги на Мицкоски во 2022 е дека преговорите со ЕУ не се почнати

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Дарко Каевски денеска на прес-конференција ги изнесе најголемите лаги на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кажани во годинава што изминува. Христијан Мицкоски, заложникот на Димитар...

Read more

ДУИ го обвини Мицкоски за антиалбанска реторика

Демократската унија за интеграција ја осудува антиалбанската реторика на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со која тој бара слабеење на политичкото претставување и дефакторизирање на Албанците во земјата.„Во 2022...

Read more

Паник-тастер во ВМРО-ДПМНЕ

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Она што се случува на скопските улици деновиве, без сомнение, го има белегот на веќе стара вмровска тактика. Колку и да поминуваат годините од добата на доаѓањето на...

Read more

Ескалираа состојбите меѓу Арсовска и Славески: прекината седницата на Советот на Скопје

Денешната седница за советнички прашања на Советот на Град Скопје, помина во атмосфера на отворена нетрпеливост меѓу претседателот на Советот, Трајко Славески и градоначалничката Данела Арсовска, која му упати зборови...

Read more

Пропадна сѐ што правеше ВМРО-ДПМНЕ за да ја дестабилизира и да ја прикаже земјата како несигурна, Глобалниот индекс за мир го потврди тоа

Антиевропски протести, Скопје, 15 јули 2022 година (фото: Г. Наумовски/ЦИВИЛ)

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Не треба да се биде којзнае каков стручњак за препознавање трендови, но ако се погледне нагорното движење на индексот за мир на Република Северна Македонија на Глобалниот индекс на...

Read more
Page 3 of 20 1 2 3 4 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER