fbpx
Лекарите превезуваат повредено палестинско дете во болницата Ал-Шифа во градот Газа по израелскиот воздушен напад на 11 октомври 2023 година (Wikimedia Commons)
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Поморски дрон Sea Baby. Фото кредити: SSU
Фото: МИА архива
Фото: МИА

РЕФЕРЕНДУМ

СДСМ: Мицкоски намерно поднесе неуставна иницијатива за референдум, за спас на својата фотелја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски намерно поднесе иницијатива за референдум која е неуставна, самиот знаејќи дека неговиот референдум е осуден на неуспех поради слабата поддршка од граѓаните, се наведува во...

Read more

Џафери ја одби иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум

Доставената граѓанска иницијатива не е прашање по кое може да се распише референдум на државно ниво. Меѓународните договори што се ратификувани согласно Уставот се дел од внатрешниот правен поредок и...

Read more

Маричиќ: Не треба референдум, без разлика на исходот опозицијата е против уставни измени и против ЕУ

Нема да има никаква смисла ниту цел одржување референдум, кога без разлика на исходот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ не планира да гласа. Само еден референдум има смисла – дали сте за членство...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ да ја научи процедурата, а ние ќе постапиме државнички, порачуваат од СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ да ја научи процедурата, а пратеничката група на СДСМ ќе постапи државнички, порачаа денес од владеечката партија откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека власта се подготвува да ја отфрли нивната...

Read more

Величковски: Иницијатива за референдум и противење на промена на Преамбулата е контрадикторна „принципиелност” за збунета пракса

Иницијатива за референдум и противење на промена на Преамбулата: Контрадикторна “принципиелност” за збунета пракса.   Мицкоски иницира референдум за Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Согласно Уставот кој принципиелно...

Read more

Референдумот на Мицкоски е против македонски јазик во ЕУ и на штета на идентитетот

Иницијативата за референдум на Христијан Мицкоски е против македонскиот јазик, прави штета на идентитетот и насочена е директно против евроинтеграцијата на државата, тврдат од СДСМ откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе потписи...

Read more

Српски политичар искрши гласачка кутија на рефередумското гласање, полицијата го приведе

Поранешниот член на српското десничарско движење Двери, Срѓан Ного, откако гласаше денеска на референдумот во Србија ја искрши гласачката кутија. Српската полиција потврди дека тој е приведен и одредено му...

Read more

Од мониторингот на референдумот: Набљудувачи – агитатори

ЦИВИЛ продолжува да објавува делови од извештајот од мониторингот на Референдумот кој се одржа на 30 септември кога гласачите одлучуваа „за“ или „против“ прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција....

Read more

Соочување со гласачката реалност – (не)едуцирана изборна администрација и хаотичен Избирачки список

Во редот нерегуларности на денот на гласање за референдумското прашање „за“ или „против“ прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција, изборната администрација е прва на листата на ЦИВИЛ како предизвикувач...

Read more
Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER