fbpx
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)
Фото: МИА архива
ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)
Фото: МИА Архива
Фото: МИА архива
Фото: НАТО

Сами во националистичкото мочуриште, со политичко срце што бие во Кремљ

Сами во националистичко мочуриште

ЏАБИР ДЕРАЛА Централниот аргумент во јавните дебати во демократскиот свет се врти околу согледувањето дека на демократијата е под сериозна закана од радикалните националистички движења. Нивните стратегии за влијание врз...

Read more

ПОЛИТИЧКИ НЕПОДОБНИ: Под огнот на милитантната десничарска политика и пропаганда

ЏАБИР ДЕРАЛА Политички мотивираните постапки и притисоци врз луѓето се интензивираат. Во неколку општини во Скопје, каде што на власт се градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, луѓето означени како „политички...

Read more

Оставете го Лавров на мира!

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, во моментот кога вели "Leave me alone" на самитот на ОБСЕ во Скопје, 2023 (фото извор: скриншот од видео)

ЏАБИР ДЕРАЛА Доаѓањето на рускиот шеф на дипломатијата на самитот на ОБСЕ во Скопје беше успешно на повеќе начини. Во што се состои успехот на Сергеј Лавров? Човекот, кој на...

Read more

За што се бори Хамас?

ЏАБИР ДЕРАЛА Следејќи ги јавните реакции на најновиот крвав конфликт во Израел и пропалестинските протести на дел од луѓето и политичките, како во нашата земја, така и на меѓународната сцена,...

Read more

Политикантска банда што профитира од лагите, а најмногу од тагата и гневот на обичните луѓе

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

ЏАБИР ДЕРАЛА Оценката дека дваесет години во Онкологија немало справување со проблемите – не е точна. Здравството во целост – откако знам за себе – е морбиден простор за предвремена...

Read more

Кој тоа ги крши човековите права на шефот на ВМРО-ДПМНЕ?

ЏАБИР ДЕРАЛА Шефот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инаку и универзитетски професор и поранешен советник за енергетика на експремиерот Никола Груевски и своевремено сопственик на неколку хидроцентрали во земјава, повторно се...

Read more
Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER