fbpx

КАМЕНОТ ОД БЛИСКУ ДОАЃА: На кого ли мисли Силјановска со „опасна фамилијаризација“ во универзитетите?

Гордана Силјановска-Давкова на собраниската говорница, 27 октомври 2022 (скриншот)

За време на собраниската седница за пратенички прашања на 27 октомври, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, поранешна неуспешна кандидатка за претседателската функција, проф. Гордана Силјановска-Давкова, постави прашања во врска со образованието. Таа,...

Read more

Рачињата на Груевски

ЏАБИР ДЕРАЛА Само оние што се целосно неуки или наивни, не гледаат дека Данела и Мицкоски доаѓаат од една иста структура. Тие меѓусебно се фатија со „рачињата во медот“. Тендерот...

Read more

Бесмислици и кич

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Среде крвава војна во Европа, рекомпонирање на мапата на светски сили и влијанија, милиони раселени луѓе и бегалци, глобални кризи и климатски промени, глад и милитаризација на светот,...

Read more

Мицкоски ја закова последната шајка во… сопствениот политички ковчег.

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Дали сте за напуштање на важноста на Законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија… - референдумско прашање на партијата...

Read more

Зошто ќе помине и зошто може да не помине одлуката за уставни измени? 

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Зошто ќе помине одлуката за уставни измени според која Бугарите, Хрватите, Црногорците и веројатно уште една или повеќе етнички заедници ќе бидат внесени во Уставот?  Затоа што тоа...

Read more

Светот оди напред, танцувајќи

ЏАБИР ДЕРАЛА Најмладата премиерка во светот имаше 34 кога дојде на власт во 2019 година, предводи „женска влада“, најуспешно ја водеше земјата низ ковид-пандемијата, експресно ја поведе својата земја во...

Read more
Page 3 of 5 1 2 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER