fbpx
Џабир Дерала

ТОП 10

ООН утврди дискриминација кон жени Ромки во РСМ од гинеколог и побара државата да ги обесштети

Комитетот за елиминација на сите форми на дискриминација врз жените при Организацијата на обединетите нации (ООН) утврди повреда на правото на еднаков третман и дискриминација кај две жени од Шуто...

Read more

(ВО ЖИВО) Конференција за промовирање на акции и дискурси во решавање на националистичките наративи

Во тек е онлајн конференцијата на Европското движење во Србија „Промовирање на акции и дискурси во решавање на националистичките наративи“. Панелисти се: Ненад Себек, Лејла Турчило, Џабир Дерала, Астрит Истрефи...

Read more

Десет светски трендови во 2021 година, според „Економист“

1. Тепачка околу вакцините Како што првите вакцини ќе станат достапни во количини, фокусот ќе се префрли од херојскиот напор за нивното развивање кон еднакво застрашувачката задача за нивна дистрибуција....

Read more

Кога вистината боли

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА „Една од основните задачи на партискиот трол е да врши замена на тези, да манипулира и лаже колку што може повеќе. Кога не му успева, битно му...

Read more

Студија за дезинформациските кампањи во Северна Македонија, објавена од Европскиот парламент

Европскиот парламент ја објави студијата „Мапирање на лажните вести и дезинформации на Западниот Балкан и идентификување начини за борба со нив“ чиј нарачател е, никој друг, туку самиот Генерален директорат за...

Read more

Хоџиќ: Наместо да ги решаваме заедничките проблеми, трошиме енергија на национализам

Џелал Хоџиќ, заменик директорот на Агенцијата за остварување на правата на заедниците во РСМ, за ЦИВИЛ МЕДИА, зборува за состојбата на меѓуетничките односи во нашата земја, оптимизмот дека можеме да...

Read more

Филипче: Да бидеме одговорни, да не дозволиме најубавите мигови да се претворат во лоши спомени

„Состојбата со коронавирусот останува стабилна, но и натаму има голем број на заболени и хоспитализирани лица. Во просек изминатата недела болнички се лекуваат околу 1300 или 1400 пациенти, болниците и...

Read more

Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, угостителските објекти ќе работат до 18 часот

Владата на денешната седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет рестриктивни мерки и препораки за периодот од 18 декември до 20 јануари на полноќ, со...

Read more

Нека цветаат сите цветови

Илустрација: Зоран Кардула

пишува: ЗОРАН ИВАНОВ Политичките партии се епилогот за тоа каде е леглото од каде што се продуцира некаков лажен или умислен патриотизам кој форсира национализам. Национализмот, националистичките  пројави, ксенофобијата, се...

Read more
Page 259 of 290 1 258 259 260 290

CIVILMEDIA NEWSLETTER