fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин
Погреб на курдскиот новинар Мирза Мурад убиен во турски воздушен напад, Фото: АНФ њуз

Uncategorized

ДКСК оформила предмети за заменик директорката во Агенцијата за разузнавање и за поранешниот заменик министер во МВР

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Татјана Димитровска соопшти дека Комисијата оформила предмети по добиена претставка за назначувањето на заменик директорката во Агенцијата за разузнавање и по...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Синот на Белери ќе се кандидира за градоначалник на Химара; Групата на Радоичиќ и понатаму организирана

Синот на избраниот градоначалник на Химара кој е во затвор, Фреди Белери, ќе се кандидира за истата функција, известуваат албанските медиуми. Според медиумите, и  таткото ќе биде на гласачкото ливче,...

Read more

Забрчанец: Зелените политики припаѓаат во спектарот на прогресивни и либерални политики

Марјан Забрчанец

Регионалната соработка е минималното ниво на политики и практики за успешно воспоставување и унапредување на зелената економија, а во рамките на таа сфера и циркуларната економија. Во краткиот разговор со...

Read more

Бериша ја изгуби пратеничката плата, следниот месец и мандатот

Собранието ги стопираше финансиските бенефиции на Сали Бериша, вклучително и неговата плата, бидејќи поранешниот премиер, кој е во домашен притвор, не учествуваше на ниту една од пленарните седници, состаноците на...

Read more

СДСМ наредната недела ќе почне со подготовки за отчетниот Конгрес, а потоа и за внатрепартиските избори

Највисоките партиски органи на СДСМ следната недела ќе одржат состаноци на кои ќе се извршат подготовките за свикување отчетен Конгрес, согласно статусот на партијата, по поразот на двојните избори кои...

Read more

Кога може САД и Обама, може и Северна Македонија и Силјановска

Министерот за правда, Кренар Лога осврнувајќи се на заклетвата на претседателката Гордана Силјановска Давкова  на својот фејзбук профил сподели видео од првата заклетва на Барак Обама која не одела според...

Read more

Од осамостојувањето до денес земјава имаше пет претседатели, денеска се избира шестиот

Фото: МИА архива

Денешните претседателски избори ќе бидат седми од независноста на државата. На претседателската фотелја досега седнаа петмина претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два...

Read more

Зеленски: Американската помош испраќа порака дека ќе нема „втор Авганистан“ и оти САД стојат зад Украина

Фото: новатв.мк

Американската помош за Украина ќе испрати порака дека нема да има „втор Авганистан“, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за програмата „Запознајте го печатот“ на американскиот телевизиски канал...

Read more

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Фото: МИА архива

Неформални затворени консултации за нацрт-резолуцијата со која се бара 11 јули да се прогласи за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница во 1995 година, а за кој...

Read more
Page 1 of 114 1 2 114

CIVIL MEDIA NEWSLETTER