fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

Uncategorized

Дали, како и за кои зелени вредности се залагаат кандидатите за градоначалник на Скопје?

Со кандидатите за градоначалник на Град Скопје, Ана Петровска од Зелен хуман град, Арбен Шаќири од коалицијата „Одлучно за промени“ на ЛДП и ДОМ, и Петре Шилегов од коалицијата предводена...

Read more

Сатирична содржина за министерот за правда Маричиќ злоупотребена за ширење на лажна вест

Сатирична содржина од порталот „Плусинфо“ беше злоупотребена од корисници на социјалните мрежи, особено на Твитер, за манипулирање и ширење на лажна вест. Содржината со наслов  „Маричиќ: Нема затвор за невакцинирани...

Read more

Симовски: КОВИД-протоколите се прецизни и мора да се почитуваат, небитно е дали попишувачите се вакцинирани, нема менување на методологијата

Небитно е дали некои од попишувачите се вакциниран или не. Имаме јасни и прецизни КОВИД-протоколи кои мора и ќе се почитуваат. Тоа е наша обврска, но и гарантираме дека протоколите...

Read more

Шемсовиќ: Активистите кои зборуваат за хибридни закани не се сфатени сериозно

„Иако можеме да зборуваме на оваа тема со часови, од перспектива на истражувач можам да кажам дека зборувајќи за српскиот контекст, имаме добра правна рамка, за жал, тоа го немаме...

Read more

Колоски од ОМД: Со бојкот на пописот ќе се самоизбришеме од листата на народи, најдобар избор за сите нас е масовно да се попишеме

За Обединета македонска дијаспора, една од најактивните македонски организации во странство, најдобар избор за сите нас е масовно да се попишеме. Да докажеме дека не има во големи бројки, во...

Read more

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката мултидисциплинарна експертска историска комисија помеѓу Северна Македонија и Бугарија. Тоа е идентитетска придавка и...

Read more

Преглед на настани: Второто полугодие продолжува со комбиниран модел, неуспешен сајбер напад на ЦИВИЛ, Ковид центрите се затвараат

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Второто полугодие продолжува со комбиниран модел Министерката за образование и наука Мила Царовска во гостување на ТВ Клан изјави дека второто полугодие ќе продолжи да се спроведува...

Read more

Преглед на настани: „Социјална правда и дискриминација“ и „Попис: Помеѓу политиките и статистиките“ – панел дискуции на ЦИВИЛ

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Панел дискусии на ЦИВИЛ: „Социјална правда и дискриминација“ и „Попис: Помеѓу политиките и статистиките“ ЦИВИЛ во рамките на Фестивалот на Слободата организира[E две панел дискусии, првата е...

Read more
Page 1 of 101 1 2 101

CIVILMEDIA NEWSLETTER