fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Песков: Русија ќе посегне по нуклеарно оружје само ако нејзиното постоење е загрозено, а не поради Украина

Прес секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во интервју за американската телевизија Пи-Би-Ес (ПБС) изјави дека Русија ќе посегне по нуклеарно оружје само ако нејзиното постоење е загрозено, а не поради исходот...

Read more

Зеленски: Напредуваме во Киевскиот регион, Ирпин е ослободен, Европа да воведе нафтено ембарго за Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќање изјави дека украинските војници напредуваат во регионот на Киев и повторно ја заземаат територијата околу главниот град, потиснувајќи ја  руската армија. – Денес...

Read more

Нова рунда руско – украински преговори во Истанбул, портпаролот на Ердоган тврди дека руските барањата за Крим и Донбас не се реални

Истанбул денеска ќе биде домаќин на нова рунда мировни преговори меѓу Русија и Украина. Преговорите меѓу руската и украинската делегација ќе започнат во 9:30 часот, соопшти вчера кабинетот на турскиот претседател....

Read more

Абрамович и украински мировни преговарачи имале симптоми на труење по состанокот во Киев

Санкционираниот руски милијардер Роман Абрамович и украински мировни преговарачи имале симптоми на труење по состанокот во Киев кој се одража на почетокот на овој месец, објави денеска „Волстрит Журнал“ повикувајќи...

Read more

МВР на ЕУ со заеднички план за борба против трговијата со луѓе за бегалците од Украина

Министрите за внатрешни работи на ЕУ се согласија да создадат заеднички план за борба против трговијата со луѓе за да помогнат во заштитата на луѓето од ризиците по бегството од војната во...

Read more

Преговорите меѓу Русија и Украинa почнуваат утре во 9:30 часот

Преговорите меѓу руската и украинската делегација во Истанбул ќе започнат утре во 9:30 часот, соопшти денеска кабинетот на турскиот претседател. Според соопштението, преговорите ќе се водат во Палатата Долмабахче. „Средбата...

Read more

Русија воведува реципрочни визни мерки за „непријателските“ земји

Русија подготвува декрет за реципрочни визни мерки со кои ќе се ограничи влезот на граѓаните на „непријателските земји“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесе МИА. –...

Read more
Page 406 of 488 1 405 406 407 488

CIVIL MEDIA NEWSLETTER