fbpx
ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Не се очекува зголемен прилив на бегалци од Украина во државава, Владата подготвена за можен бегалски бран

Северна Македонија не очекува зголемен прилив на бегалци од Украина, но и покрај тоа, Владата е подготвена за можен бегалски бран. Шефот на дипломатијата Бујар Османи вчера кажа дека во...

Read more

Американскиот Сенат усвои резолуција со која Путин се осудува како воен злосторник

Сенатот на САД во вторникот едногласно усвои резолуција со која се осудува рускиот претседател Владимир Путин како воен злосторник, пренесува Ројтерс. „Резолуцијата, претставена од републиканскиот сенатор Линдзи Греам и поддржана од...

Read more

Новинарка и камерман на Фокс њуз убиени во близина на Киев

epa09815737 A police officer and a man carry on a destroyed bridge the dead body of a woman, who was allegedly killed by the Russian army, as residents flee from the frontline town of Irpin, Kyiv (Kiev) region, Ukraine, 10 March 2022. Thousands of residents are feeling Irpin and Bucha, as well as other settlements near Kyiv which were the most affected by the Russian army invasion.  EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Олександра Кувшинова, украинска новинарка на Фокс њуз, загина во истиот инцидент во кој животот го загуби снимателот телевизијата Пјер Закржевски, објави американската телевизиска мрежа. Олександра Саша Кувшинова (24), која работела...

Read more

Бајден на самит во Брисел следната недела, речиси 100 деца загинаа во војната, продолжуваат преговорите Украина-Русија

KHARKIV, UKRAINE - MARCH 12: Buildings affected and houses damaged in the districts of the city that were the subject of the bombings and which are located near the front in Kharkiv, Ukraine on March 12, 2022 as Russian attacks continue. ( Andrea Carrubba - Anadolu Agency )

Американскиот претседател Џо Бајден ќе присуствува на самитот на ЕУ во Брисел следната недела, изјави претставник на ЕУ, пренесе АФП. Серија руски напади погодија станбена населба во главниот град во...

Read more

Парична казна од 250 евра за руската новинарка Овсјаникова која истакна транспарент против војната во Украина

Руската новинарка Марина Овсјаникова, која вчера упадна во тв-програмата на руската државна телевизија со транспарент против војната во Украина доби парична казна од 30.000 рубљи или околу 250 евра, за организирање...

Read more

2.000 цивилни возила веќе го напуштаат Мариупол, уште 2.000 чекаат на излез од градот

Околу 2.000 приватни автомобили веќе го напуштија Мариупол, опкружен со руски напаѓачи, на 15 март, додека уште 2.000 автомобили се на излез од градот, објави на Телеграм Градскиот совет на...

Read more

ОН бара да нема казна за демонстрантката која „влета“ во програмата на руската државна телевизија

Руските власти да се погрижат демонстрантката која „влета“ во телевизиската програма да не биде казнета, бидејќи таа само го искористи своето право на слобода на говор, повикаа Обединетите нации денеска,...

Read more

Премиерите на Чешка, Полска и Словенија отпатуваа со воз за Киев во знак на поддршка за Украина

Шефовите на три влади во Европската унија - Чешка, Полска и Словенија, Петр Фиала, Матеуш Моравјецки и Јанез Јанша, во придружба на полскиот вицепремиер, Јарослав Качински, отпатуваа со воз за...

Read more

ЕК не предвидува компензации за Западен Балкан поради санкциите против Русија

epa06615769 European flags in front of European commission headquarters , also called Berlaymont Building reflected in European council building in Brussels, Belgium, 20 March 2018.  EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Европската комисија ја поздрави усогласеноста на Северна Македонија и Албанија со санкциите на ЕУ против Русија, но таргетирани финансиски компензации не се на маса, пренесе МИА. Северна Македонија и Албанија...

Read more
Page 407 of 462 1 406 407 408 462

CIVIL MEDIA NEWSLETTER