fbpx
Фотомонтажа: РИБАРО
ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ
Емануел Макрон

ВОЈНА ВО УКРАИНА

На новинарката Овсјаникова и се закануваат до 15 години затвор

Руското Државно обвинителство поведе предистражна постапка против новинарката Овсјаникова, која синоќа упадна во програмата на Првиот канал на руската телевизија со антивоен транспарент. Според неодамна усвоениот закон, на Овсјаникова и...

Read more

Украина воведува казна до 15 години затвор за соработка со Русија – „државата агресор“

epaselect epa05432077 A jailer is seen in a prison cell in the Lukyanivska detention center in Kiev, Ukraine, 19 July 2016. The Ukrainian Ministry of Justice organised a press tour for the media to the Lukyanivska detention center.  EPA/ROMAN PILIPEY

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон според кој секој соработник на „државата агресор“ може да биде ставен во затвор, информираше првиот заменик претседател на Врховната рада на Украина, Александар Корниенко....

Read more

Стинг со песната „Russians“ дава поддршка на иницијативата за помош на Украина: „Запрете ја војната“

Британскиот пејач Стинг објави видео на кое ја изведува својата песна „Russians“ од 1985 година. Песната се фокусира на нуклеарната анксиозност за време на Студената војна и изразува надеж дека САД и...

Read more

МНР на Украина: Ниту еден незаконски чин на Руската Федерација нема да остане без одговор од цивилизираниот свет

epa09812972 Residents cross the destroyed bridge as they flee from the frontline town of Irpin, Kyiv (Kiev) region, Ukraine, 09 March 2022. Irpin, the town which is located near Kyiv city had heavy fightings for almost a week between Ukrainian and Russian militaries forcing thousands of people to escape from the town.  EPA-EFE/MIKHAIL PALINCHAK

Министерството за надворешни работи ја поздравува одлуката на Кралството Холандија и Австралија да аплицираат до ICAO во согласност со одредбите од Чикашката конвенција со цел да се изведе Русија пред...

Read more

Османи: Нема да одбиеме ниту еден украински бегалец кој ќе дојде на нашата граница

Фото: People cross on an improvised path under a bridge that was destroyed by a Russian airstrike, while fleeing the town of Irpin, near Kyiv. (Vadim Ghirda/AP)

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска пред Владата ќе ги презентира податоците добиени од државните институции за капацитетите за сместување на бегалци кои би дошле од Украина, но и...

Read more

Пејчиновиќ-Буриќ ја осуди агресијата на Русија и повика на солидарност со Украина

Генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, во обраќање на вонредната пленарна седница на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) зборуваше за одговорот на организацијата на тековната руска...

Read more
Page 408 of 462 1 407 408 409 462

CIVIL MEDIA NEWSLETTER