fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Путин започна масовна чистка на ФСБ: 150 работници отпуштени, некои уапсени, меѓу кои и шефот на 5-та служба, Серхиј Беседа

Водачот на Кремљ Владимир Путин верува дека во Федерална Служба за безбедност (ФСБ) има предавници, пренесува НВ.уа. Во Русија започнаа чистки во редовите на ФСБ, чии разузнавачки служби му дадоа...

Read more

Kовачевски за „Ди Пресе“: Дезинформации пласираат оние кои не сакаат земјата да напредува, Русија има интерес од замрзнати конфликти на Балканот

Во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски се осврнува на дезинформациите што во нашата земја се пласираат во контекст на актуелните...

Read more

Верешчук: Денеска без хуманитарни коридори, Русите ги блокираат автобусите за цивилите

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук изјави дека денеска нема да биде можно да се отворат хуманитарните коридори за евакуација на цивилите од опколените градови, пренесува МИА. Верешук кажа дека се работи...

Read more

Зеленски: Нашите градови и села ќе бидат ослободени не само со сила на оружје, туку и со морал

Украинските градови и села, кои се привремено окупирани, ќе бидат ослободени и тоа не само со сила на оружје, туку и со сила на морал. Релевантната изјава ја даде украинскиот...

Read more

ЕУ: Да се спречи нова криза на глад и миграција во светот

Европската унија и Франција како претседавач со ЕУ покренаа иницијатива за итна мобилизација со цел соочување со последиците што војната во Украина ќе ги има врз светските пазари за храна. Европскиот план се заснова...

Read more

Крволочна армија на силувачи

ДАША СТОКОЗ Кијив, 45-ти ден од војната Веќе знаете и самите дека Русите масовно силуваат Украинки, девојки и деца на најбрутални начини - пред нивните роднини; со сечење парчиња од...

Read more

Украинско Обвинителство: Во предградие на Киев во подрум пронајдени тела на шестмина застрелани цивили

Пронајдени се телата на шест лица кои биле застрелани во подрум на зграда надвор од Киев, во местото Бровари, се вели во денешното соопштение на украинската државна обвинителка Ирина Венедиктова....

Read more
Page 408 of 515 1 407 408 409 515

CIVIL MEDIA NEWSLETTER