fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Јовановска: Италијанците не се нешто многу покултурни ама институциите им се поодговoрни и поефикасни

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио, интервју на Зоран Иванов со Оливера Јовановска - еднаш новинар, секогаш новинар ако не баш активно тогаш во духот и страста за оваа професија....

Read more

Арестович: Итна истрага поради наводно злоставување на заробеници

Советникот на украинскиот претседател Алексиј Арестович вети итна истрага по појавувањето на видео на кое се гледа како украински војници пукаат во колената на мажи, кои очигледно се руски заробеници,...

Read more

Следната рунда преговори меѓу Русија и Украина ќе се одржи денеска во Истанбул

Следната рунда преговори меѓу Украина и Руската Федерација ќе се одржи во Турција од 28 до 30 март, напиша на Фејсбук Дејвид Арахамија, шеф на парламентарната фракција Слуга на народот,...

Read more

Роскомнадзор ги предупреди медиумите да не го интервјуираат Зеленски, тој вели Москва е „исплашена“ поради новинарите кои можат да ја кажат вистината

Руската агенција за следење на медиумите „Роскомнадзор“ денеска ги предупреди медиумите во земјата да не емитуваат интервјуа со украинскиот претседател Володимир Зеленски и отвори истрага против оние кои го веќе...

Read more

Зеленски за руските медиуми: Волноваха, Мариупол и малите градови во близина на Киев повеќе не постојат

Како резултат на целосната инвазија на Русија на Украина, градови како Волноваха, Мариупол и малите градови во регионот Киев повеќе не постојат. изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за...

Read more

Преговорите меѓу Украина и Русија од утре до среда ќе продолжат во Турција

ЕPA-EFE/SERGEI KHOLODILIN

Следната рунда директни разговори меѓу делегациите на Украина и Русија ќе се одржи во Турција од 28 до 30 март, напиша на социјалните мрежи украинскиот преговарач, Давид Арахамија. Британските медиуми...

Read more

Американскиот државен секретар најави нова помош за Украина во износ од 100 милиони долари 

Американскиот државен секретар Антони Блинкен синоќа соопшти дека САД имаат намера да обезбедат „дополнителни 100 милиони американски долари цивилна безбедносна помош“ за Украина. Парите се наменети „да го зајакнат капацитетот...

Read more

Чернишов: Русија уништи околу 4.500 станбени згради, 400 образовни институции и 150 медицински установи во Украина

Русија уништи околу 4.500 станбени згради, 100 компании, 400 образовни институции и 150 медицински установи во Украина, изјави украинскиот министер за комуникации и триторијален развој Олексиј Чернишов. – Вкупната штета...

Read more
Page 409 of 488 1 408 409 410 488

CIVIL MEDIA NEWSLETTER