fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ЗДРАВСТВО

Ковид статистика: Нови 1.045 случаи од 4.695 тестови, 25 починати и 2.418 оздравени пациенти

Во последните 24 часа, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од направени 4.695 тестови,  регистрирани се 1.045 нови случаи со КОВИД-19, 25 починати и 2.418 оздравени пациенти, соопшти Министерството...

Read more

СЗО: Посилна соработка со Кина во утврдувањето на потеклото на коронавирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека разговарал со кинескиот премиер Ли Кечијанг за потребата од зајакнување на соработката во одредувањето на потеклото на...

Read more

Ковид статистика: Нови 1.543 случаи од 4.667 тестирања, 18 починати и 1.961 оздравен пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 4.667 тестови, а регистрирани се 1.543 нови случаи со КОВИД-19, 18 починати лица и 1.961 оздравен пациент,...

Read more

Решенијата за изолација поради ковид-19 ќе се објавуваат на веб-страницата на ДСЗИ

Решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација поради ковид-19 да се објавуваат на веб страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и дополнително во „Службен весник“ во најбрз можен рок, одлучи...

Read more

Д-р Мехмедовиќ: Последен момент е да постигнеме колективен имунитет оти ќе се вратиме во ситуацијата од јануари 2020

Од вчера портпарол на Комисијата за заразни болести ед-р Злате Мехмедовиќ. Тој вели дека неговата позиција, исто како и членувањето на другите експерти, е неплатена и дека е потребна за...

Read more

Петличковски: Единствен начин да се намали бројот на реинфекции е вакцинацијата против Ковид-19, вклучително третата доза

Омикронот може да го избегне имунитетот постигнат од прележување на делта варијантата и може да го избегне и имунитетот кој е постигнат со вакцина ако таа е примена долго време...

Read more

Комисијата за заразни болести надградена со нови членови

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство денеска одржа состанок во новиот состав. Комисијата е формирана и надградена, рече денеска на прес-конференција министерот за здравство Беким Сали. Oд Министерството...

Read more
Page 5 of 5 1 4 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER