fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: Албанци

Ненад Јовановиќ

Нема Европска влада без Албанци

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Да ве потсетам колку многу ме исмеваа пред години кога реков дека Албанците се сериозен народ, единствениот народ кој знае што сака, а тоа е Европа. За разлика ...

ТВ21: И Бастри Бајрами се повлекува, го дели мислењето со Аријанит Хоџа

Пратеникот на Движењето БЕСА, Бастри Бајрами во изјава за ТВ21 најави дека ќе работи заедно со Аријанит Хоџа, кој претходно најави дека се оградува од политиките на таканаречениот „опозициски блок“. ...

Аријанит Хоџа: Целосно се оградувам од политичкото дејствување во таканаречениот „опозициски блок“

Заменик претседателот на Движењето БЕСА, Аријанит Хоџа во објава на својот фејсбук-профил се огради од таканаречениот опозициски блок на Билал Касами, Изет Меџити и Африм Гаши. „Почитувани активисти, поддржувачи, симпатизери ...

Ако во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, на кој јазик ќе комуницираат?

ДИЈАНА ТАХИРИ Во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, и сите зборуваат македонски. Во една просторија седат 10 Македонци и еден Албанец, повторно сите зборуваат македонски. Во една ...

ИЗБОР (Албански медиуми) – Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос на северот на Косово, Србите го суспендираат животот на северот, над 13 илјади Албанци побарале азил во Велика Британија

ЗЕРИ - Ивана Страднер: Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос во Косово Специјалната дописничка  на KyivPost Ивана Страднер го коментираше протест на границата меѓу Косово и Србија за време на ...

Албанци

Референдумот за Спогодбата меѓу Македонија и Грција мора да се одвои од сите други теми. Се работи за историски чин што ги надминува сите мандати на сите влади и институции, ...

Голем, двоглав орел на рамото

Денот е долг и здодевен за едно младо момче од западните рурални краишта на Македонија. И тој и неговите другари живеат со своите семејства, со многу членови од три генерации ...

Дежурни виновници за сè

По една недела од потпишување на договорот со Грција, гледам, читам, слушам навреди, пцовки, повици за линч, гнасотилоци..., особено на социјалните мрежи и на протестите за зачувување на името.  Пишува: ...

Неопходна е промена на учебниците!

Центарот за човекови права и разрешување конфликти (CHRCR) ги презентираше резултатите од истражувањето спроведено во рамките на проектот „Од етнички до граѓански национализам преку основното образование“, во Институтот за социолошки ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER