fbpx

Tag: Албанци

Добро утро со Орданоски

Кога правдата има етничко потекло

пишува: Сашо Орданоски За жал, никој во македонската правна наука или во правосудниот систем – или барем јас (што значи јавноста!) не знам за тоа – не се занимава со проучување ...

Алаѓозовски: Зголемена е поддршката за културата на Албанците во Македонија

Поддршката за културата во РМ за граѓаните од албанска националност е четирикратно зголемена во однос на сите досегашни практики. Ова како и големите проекти за обнова и изградба на тетовскиот ...

Добро утро со Орданоски

За списокот од 200 интелектуалци

пишува: Сашо Орданоски Не постои список во Македонија на кој ќе се потпишат двесте интелектуалци, за кое било прашање на светот и векот, а на кој нема да се најдат секакви ...

epa05837072 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci gestures during a press conference at his cabinet in Pristina, Kosovo 08 March 2017. Hashim Thaci backed up his decision he took on 07 March 2017 to submit to the Parliament the draft law on transforming the Kosovo Security Forces (KSF) into an Army. NATO Secretary General Jens Stoltenberg has released a statement saying that on 08 March 2017 he has spoken to Hashim Thaci to convey the serious concerns of NATO Allies about recent proposals by the Kosovo authorities to transform the Kosovo Security Force (KSF) into an armed force, without a constitutional change. However, should the mandate of the KSF now evolve in the way proposed, NATO will have to review its level of commitment, particularly in terms of capacity-building he said in the statement.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Хашим Тачи: Одлуката на Иванов е производ на надминат менталитет

Во интервју за „Дојче веле“, косовскиот претседател Хашим Тачи ја критикува одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише законот за јазиците. – Што се однесува до одлуката на ...

Enough is enough (Што е доста, доста е)

По осамостојувањето на Македонија започна една иста приказна која трае, еве, нешто повеќе од 26 години. Тогаш започнаа да ми кажуваат дека јас треба да градам соживот со луѓето од ...

Во Италија е уапсена банда инспирирана од Робин Худ

Во акцијата на карабинерите „Робин“, што беше спроведена во италијанските градови Кунео и Салуцо, денеска се уапсени седум албански државјани кои извршиле 49 кражби во тој регион. Во септември беше спроведена ...

Кој слави на 28 ноември

Веќе неколку дена сигурно забележувате дека на социјалните мрежи, поточно на Фејсбук, пријателите Албанци си ги менуваат своите вообичаени профилни фотографии и наместо нив, во најголем број ставаат разни репродукции ...

Tutti Albanesi, tutti commandanti

Јас не се сомневам во добрите намери на премиерот Заев да ги спаси Албанците од самите себе. Но, лош му е изборот на алатката. И, колку и да му е ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER