fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Јанакиески

Битиќи: Поради „Шпански скали“ на Јанакиески сме на арбитража, но тужителот има површни аргументи

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи информира дека на 18-ти август 2023 година од страна на Групација Амадеус и Амадеус Девелопмент ДООЕЛ, регистрирана е арбитражна постапка против Република Северна Македонија ...

На „Миле ми текна“ му се случувало „неправда“, кажа Мицкоски

Она што му се случува на Миле Јанакиески е се, само не е правда односно целосна неправда, кажа денеска, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за ефективниот ...

26 ноември: Загадување,  предлози за амнестија, некооординиран суд, Јанакиески – жртва на Груевски, Лика се врати на работа…

Иако Владата во минатонеделната стратешка програма „План за чист воздух“, во која борбата против загадувањето се воведува и промовита како стратешки приоритет, си постави цел да го подобри квалитетот на ...

Одбиен предлогот на одбраната аудио снимките да не се користат како доказ во „Траекторија“

Во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот ...

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски на суд

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски ...

Закажано рочиште за предметот „ТНТ“

За 24 јануари е закажано првото рочиште за случајот „ТНТ" на Специјалното јавно обвинителство, во кој осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник ...

Добро утро со Орданоски

Записник од ИК на ВМРО-ДПМНЕ

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Овој записник е добиен од доверливи меѓународни шпионски аудио извори. Пренесуваме делови од снимката од дискусијата за време на завчера одржаната тајна седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. ...

Мијалков е првиот политичар кој ќе ја напушти Македонија!

Сашо Мијалков е првиот следен политичар/функционер поврзан со случаите на СЈО, кој ќе избега од Македонија, се изјаснија мнозинството од анкетираните граѓан(к)и на онлајн анкетата на ЦИВИЛ.  Анкетираните сметаат дека ...

Судиите како актери во шпанска серија!

Поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска ѝсе придружи на групата високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ за кои нема притвор, но остануваат без пасоши. Апелациониот суд Скопје одлучи присуството на ексминистерката ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER