fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Антонио Гутереш

Фото/ Wikipedia commons

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи ги „сите засегнати страни да покажат максимална ...

Фото: ОН

Газа: Гутереш на преминот Рафах гневен поради блокираната помош, за 24 часа во израелските напади загинаа најмалку 352 лица, а 669 се повредени

Најмалку 352 лица загинаа, а 669 се повредени во израелските напади врз Газа во изминатите 24 часа, објави во петокот портпаролот на Министерството за здравство на Газа. Агенцијата на ОН ...

Фото/ Wikipedia commons

Гутереш: Не смееме да дозволиме да се заборави или негира Холокаустот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот напиша порака на Твитер, во која повика никогаш не смееме да заборавиме или другите да ...

Гутереш: Светот нема лидер кој ќе се справи со климатските промени

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека климатските промени се случуваат побргу отколку што човештвото успева да одговори на нив, а тоа е поради отсуството на лидерство во ...

Трамп ќе претседава со седница на Советот за безбедност на ОН

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска првпат ќе претседава со една седница на Советот за безбедност на ОН, јави ДПА.  Според американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли, тоа најверојатно ќе биде ...

Северна Кореја упати остри критики до генералниот секретар на ОН

Северна Кореја упати остри критики против генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш поради неговата поддршка за санкции, кои би ја принудиле земјата да преговара со САД за денуклеаризација. Официјален Пјонгјанг ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER