fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: билатерални односи

Фото: Кабинет на грчкиот премиер

Мицотакис и Блинкен ги потврдиле силните стратешки односи меѓу Грција и САД

На стратешките билатерални односи, за кои истакнаа дека се на толку добро ниво како никогаш досега, се осврнаа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и американскиот државен секретар Антони Блинкен на нивната ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Јевген Перебијнис, заменик министер за надворешни работи на Украина: Поддржете ја Украина, останете на вистинската страна на историјата

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис, беше во работна посета на Северна Македонија на 10 октомври, како дел од дипломатската турнеја во земјите од Западен Балкан. Се ...

Османи: Да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со односите меѓу државите

Најважно е да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со односите меѓу државите или било кои етнички групи или народи, бидејќи тоа е посебен свет кај навивачите и ...

Реакција на бугарско МНР: Северна Македонија им зададе сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Северна Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, кога се одбележуваат 151 година од раѓањето на Гоце Делчев. Денешните постапки на властите ...

Грлиќ Радман – Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

 Шефовите на дипломатиите на Хрватска и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната билатерална средба, чија цел е ...

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со потпретседателот на Владата ...

Американско-руски консултации за подобрување на билатералните односи

Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џон Болтон пред рускиот амбасадор Анатолиј Антонов истакна дека подобрувањето на односите меѓу двете земји зависи од отстранување на загриженоста на Вашингтон за ...

Ердоган во прва посета на Ватикан

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на повик на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско денеска ќе отпатува во дводневна официјална посета на Ватикан. Канцеларијата за односи со јавноста на турскиот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER