fbpx

Tag: Бисера Костадиновска Стојчевска

Одлука од Ријад: Охридскиот регион останува на листата на светско наследство на УНЕСКО

Охридскиот Регион, како универзална вредност, останува на листата на светско наследство на УНЕСКО, одлуката е сооштена на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, што се одржува во ...

Бисера Костадиновска Стојчевска: Повратната реакција на граѓаните е вистинското мерило за нашите напори

Македонскиот јазик е жив и не е предмет на дебата, истакнува министерката за култура во интервјуто за Трн. Меѓудругото ја потенцира поддршката на министерството кон младите кои активно ја обликуваат ...

Костадиновска Стојчевска: Предложената резолуција во Сенатот е резултат на пристапот на Македонците секаде во светот

Предложена е резолуција во Сенатот да се слават македонскиот јазик, култура и историја. Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска вели дека гордост е да се знае дека македонските јазик, култура ...

Костадиновска-Стојчевска: Пружената и прифатената рака по земјотресот во Скопје станаа симбол за сочувство, љубов и солидарноста

„Пружената и прифатената рака подоцна стана симболична претстава за градот кој со сочувството, љубовта и солидарноста на светот важи за парадигма за човечноста која е најмоќната сила за обнова и ...

Костадиновска-Стојчевска: Младите да ги воведеме во приказната за солидарноста која го изгради Скопје

„Целта на настаот што ќе се случува во Музејот на Град Скопје, ‘Зборувај за Скопје’ е да се спојат генерациите, за и младите генерации да добијат едно чувство за тоа ...

Министерка за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска на „Остави трага“

Костадиновска-Стојчевска на „Остави трага“: Не го добивам истиот третман што го добиваат моите мажи колеги

Во рамки на мултимедијалниот настан „Дојди раскажи ја својата приказна – Остави трага“, кој се однесува на млади лица, а го спроведува Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи заедно ...

Костадиновска Стојчевска: Честитки за мојот Битолски театар за победата на 57.МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, синоќа ја врачи наградата за претставата „Се викам Медеја“ (My Name is Medeja) на Народниот театар од Битола која е прогласена за најдобро уметничко ...

Министерката Костадиновска-Стојчевска положи цвеќе во одбележувањето на 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа/ Фото:Фејсбук профилот на Костадиновска - Стојчевска

Костадиновска-Стојчевска: Денеска молкум им оддаваме почит на дванаесетте младинци од Ваташа

Министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска денеска положи цвеќе по повод одбележувањето на 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа. „Никогаш да не се повтори!“ беше порака во ...

Под мотото „Враќање дома“ во Прилеп отворен 57 МТФ „Војдан Чернодрински“, министерката за култура смета дека фестивалот е едно од најсилните оружја со кое успешно ја чуваме и развиваме македонската уметност

Под мотото „Враќање дома“, со доделување на наградите за животно дело на актерите Петар Темелковски и Петар Мирчевски, синоќа пред платото на прилепскиот дом на културата „Марко Цепенков“ свечено беше ...

Костадиновска-Стојчевска: Со новиот закон за употреба на македонскиот јазик даваме придонес во заштитата на нашата посебност и идентитет

Собраниската Комисија за култура денеска го разгледа Предлог-законот за употребата на македонски јазик во прво читање и едногласно одлучи дека е прифатлив и треба да се даде на понатамошно читање. ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER