fbpx

Tag: Бисера Костадиновска Стојчевска

Министерката Костадиновска-Стојчевска положи цвеќе во одбележувањето на 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа/ Фото:Фејсбук профилот на Костадиновска - Стојчевска

Костадиновска-Стојчевска: Денеска молкум им оддаваме почит на дванаесетте младинци од Ваташа

Министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска денеска положи цвеќе по повод одбележувањето на 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа. „Никогаш да не се повтори!“ беше порака во ...

Под мотото „Враќање дома“ во Прилеп отворен 57 МТФ „Војдан Чернодрински“, министерката за култура смета дека фестивалот е едно од најсилните оружја со кое успешно ја чуваме и развиваме македонската уметност

Под мотото „Враќање дома“, со доделување на наградите за животно дело на актерите Петар Темелковски и Петар Мирчевски, синоќа пред платото на прилепскиот дом на културата „Марко Цепенков“ свечено беше ...

Костадиновска-Стојчевска: Со новиот закон за употреба на македонскиот јазик даваме придонес во заштитата на нашата посебност и идентитет

Собраниската Комисија за култура денеска го разгледа Предлог-законот за употребата на македонски јазик во прво читање и едногласно одлучи дека е прифатлив и треба да се даде на понатамошно читање. ...

Костадиновска-Стојчевска: Секој обид за негација на еден јазик резултира со негова повеќекратна афирмација

„Во 21 век кога јазиците се користат толку интензивно, од голем број граѓани и преку разни форми на вербална, пишана и дигитална комуникација, не може да стане збор за негирање ...

(ГАЛЕРИЈА) Светлечки видеопроекции со стихови и мисли од македонски дејци и писатели по повод Денот на македонскиот јазик

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска денеска на својот фејсбук-профил објави галерија од синоќешните светлечки видеопроекции со стихови и мисли од македонски дејци и писатели по повод 5 Мај - ...

Костадиновска Стојчевска: Со 20 милиони денари комплетно реновиран центарот за култура „Бели мугри” во Кочани

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска , преку објава на Фејсбук, информира дека започнале да се одржуваат претстави во реконструираниот Центар за култура во Кочани. НУ Центарот за култура „Бели ...

Костадиновска-Стојчевска: Останувам на зборот за изнаоѓање трајно просторно решение за Оркестарот за џез, но не на перфиден и подмолен начин

По вчерашната одлука на Владата за времено сместување на новоформираната НУ „Оркестар за џез музика“ во просториите на НУ Национална Филхармонија, закажав состанок со вработените во Филхармонија за да продолжиме ...

Костадиновска-Стојчевска: Цела јавна администрација треба да добие покачување, но тоа да биде направено системски

„Ги почитувам барањата на вработените во Министерството за култура и стојам на тоа дека цела јавна администрација мора да добие покачување, но тоа да биде направено системски“ изјави министерката за ...

Бисера Стојчевска Костадиновска/Фото:ТВ24

Костадиновска-Стојчевска: Ќе имаме системско решение што трајно ќе го реши проблемот со платите во јавната администрација

Без поддршка ниту еден од министрите немаше да влеземе во овој процес на изнаоѓање на едно системско решение кое што ќе го реши трајно проблемот во однос на платите на ...

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство е наш врвен приоритет, уништувањата на Влахо и на Лагадин се преседан што не смее да се повтори

На денешната прес-конференција, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се осврна на теми што предизвикаа интерес во јавноста, а се од областа на заштитата на културното наследство, како и на актуелните ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER