fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Благој Бочварски

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно и по редовна цена. Владата на ...

Дистрибуирани 175.500 килограми домашни праски, продолжува проектот „Здрав оброк за секое дете“

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски, денеска во рамки на проектот „Здрав оброк ...

Бочварски: Оваа Влада се избори Коридорот 8 да стане главен коридор на ЕУ, во 2013 тоа било одбиено

„Минатата година на неколку средби со еврокомесарката за транспорт, заедно со претставниците од Бугарија и Албанија баравме Коридорот 8 да биде вметнат на мапата на главни коридори на ЕУ“ изјави ...

Владата подмири речиси половина од долгот за струја на македонски Железници и Транспорт

Двесте милиони денари се ставени на располагање на Министерството за транспорт и врски за плаќање на дел од долгот на Железници и Транспорт, пренесува МИА. Оваа одлука синоќа е изгласана ...

Штип е подготвен за Европа

ЦИВИЛ организираше работилница „Каква Македонија сакам?“, како дел од проектот „Акција-Интеграција“, во Штип на кој присуствуваа градоначалникот на општината, Благој Бочварски, претставници на граѓанското општество, на политички партии и медиумите.  ...

Погребален венец за Илчо Захариев

На социјалните мрежи и медиумите се шири морбидно видео на еден граѓанин, како стои пред погребален венец и му порачува на градоначалникот на Штип, Илчо Захариев -„Бог да го  прости ...

Кампања со општински средства

Во приградската населба „Караорман“ во Штип, предизборно забрзано работат машините за да се асфалтираат и закрпат улиците. Уште само една недела остана од изборната кампања, а актуелниот и повторно кандидат ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER