fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: БЛАГОЕВГРАД

Костадиновска-Стојчевска: Очекувам позитивен резултат за отворањето на наш КИЦ во Благоевград

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска информира дека иницијативата за отворање на канцеларијата на постоечкиот Културно-информативен центар во Благоевград е во рацете на Министерството за надворешни работи. „Иницијативата е предадена во ...

Четири лица се приведени за вандализмот врз македонскиот културен центар во Благоевград

Двајца мажи и две жени добија 24-часовен притвор поради вандалскиот чин врз македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград, соопшти локалната полиција. Како што пишуваат бугарските медиуми, тие го признале ...

Ковачевски: Каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград е чин на вандализам кој најостро го осудувам

Со реакција за каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград на својот Фејсбук профил излезе премиерот Димитар Ковачевски. Тој нагласи дека ова е чин на вандализам кој најостро ...

ОМО Илинден Пирин бара бугарската полиција да ги открие сторителите на вандалскиот чин врз македонскиот клуб во Благоевград

Организацијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин бара од бугарската полиција да го истражи случајот со кршењето на стаклото на македонскиот клуб во Благоевград и да ги најде сторителите. ...

Каменуван македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Камења вчера вечер летале кон македoнскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Како што објавија бугарските медиуми, ноќеска околу 21 часот по локално време било скршено стаклото на влезната врата. ...

Заев и Борисов заедно на Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115-годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба. Двајцата премиери ќе учествуваат на церемонијата на положување венци ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER