fbpx
Foto: Wikimedia commons
Фото: Твитер на украинската амбасадорка Лариса Дир
Фото: Телеграм
Фото: МИА

Tag: Белгија

Фото: ЕНР/Белга

Де Вевер доби мандат да обезбеди мнозинство за формирање белгиска Влада

Белгискиот крал Филип на лидерот на десничарската Нова фламанска алијанса (Н-ВА), Барт Де Вевер му довери задача да се обиде да обезбеди парламентарно мнозинство за формирање на нова Федерална влада ...

Белгиските власти открија измама со средства за социјална помош пренасочени кон Бугарија

Инспекторатот за труд во Брисел открил шема за измама со социјални бенефиции пренасочени кон Бугарија, објавија локалните медиуми. Се истакнува дека за случајот вчера биле приведени 17 осомничени, а штетата ...

Фото: Wikimedia commons

Белгиски медиуми: Русија шпионира во Северното Море со цивилни пловни објекти

Русија врши шпионажа во Северното Море со цивилни пловни објекти, објавија денеска белгиските медиуми, повикувајќи се на податоци од новинарска истрага. Забележано е дека сомнителни движења се откриени во области ...

Фото: СЕП

Маричиќ – Лабиб: Наша цел е со поддршка на белгиското претседателство да се доближиме чекор поблиску до ЕУ

Решителност за продлабочување на соработката во различни сектори, реформи на демократски принципи, раст и развој на државите членки заедно со земјите кандидати од Западниот Балкан, како и реализација на проширувањето ...

Белгија в среда ќе решава за поддршка на кандидатурата на Рејндерс за генерален секретар на Советот на Европа

Владата на Белгија в среда ќе решава дали да ја поддржи кандидатурата на еврокомесарот за правда, Белгиецот Дидие Рејндерс за нов генерален секретар на Советот на Европа, објави белгискиот весник ...

Фото: defence-blog.com

Германија испрати нов пакет воена помош за Украина, два Ф-16 од Белгија за обука на украински пилоти

Најновата западна поддршка за борбата на Украина против руските агресори се состои од  пакет воена помош од Германијакој кој вклучува ракети за противвоздушна одбрана, борбени возила на пешадија, радари, камиони ...

Белгија испраќа уште 300 војници во Романија за поддршка на силите за брза реакција на НАТО

Белгија наредните денови ќе испрати 300 војници за поддршка на силите за брза реакција на НАТО во Романија. Мисијата на белгиските војници е една година. Белгиската група вклучува пешадија со ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER