fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Брисел

Маричиќ: Испратена е работна верзија на Акцискиот план, патоказите ќе бидат усвоени кога за тоа ќе се создадат услови

Вицепремиерот задолжен за европски прашања во техничката Влада, Бојан Маричиќ вели дека е испратена работна верзија на Акцискиот план за правата на заедниците во Брисел, а патоказите ќе се разгледаат ...

Денес ќе заседава Советот за општи работи на ЕУ, меѓу темите и заклучоците за проширувањето

Усвојувањето на заклучоците за проширувањето и процесот на стабилизација и асоцијација, за евалуација на годишниот дијалог за владеење на правото и за менаџирањето со демографските промени во Европа, ќе бидат ...

Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Маричиќ на брифинг со членовите на КОЕЛА во Брисел: Да ја искористиме уникатната шанса за проширувањето на ЕУ

Успешното завршување на скрининг процесот, следните планови во однос на доставувањето на потребните документи за реализација на реформите, стратегијата за Планот за раст што државата во моментов ја развива, како ...

Фото: ДПА

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна грижа за менталното здравје, ...

Фото: МИА

Во Брисел започна состанокот за билатералниот скрининг за Поглавјето 12

Денеска на првиот ден од петдневниот билатерален скрининг состанок со Европската Комисија, за усогласеноста на македонското законодавство со европското, што се одржува во Брисел, Белгија, воведно обраќање имал директорот на ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен: Се соочуваме со големи предизвици кои не засегаат сите и бараат наша соработка

Пред 18 дена грозоморниот терористички напад на Хамас врз Израел предизвика уште поголем конфликт и страдање во регионот, русија води империјалистичка агресивна војна против нејзиниот помал демократски сосед Украина, ние ...

Фото: Агротим

Во Брисел и денеска тема Македонскиот аграр гледан од европска перспектива

ЛЕНЧЕ НИКОЛОВСКА Брисел – Билатерална скрининг средба за Поглавје 11 – Земјоделство и Рурален развој. Во салата на Европската Комисија и денеска тема е македонскиот аграр, гледан од европска перспектива. ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER