fbpx
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин
фото: МИА архива

Tag: Берлински процес

Косово: Берлинскиот процес е една од најдобрите платформи за економски развој

Берлинскиот процес е една од најдобрите платформи за економски развој и на Косово и на регионот, беше оценето денеска во Приштина на состанокот „Зголемување на регионалната интеграција: Улогата на Косово ...

Премиерите од Западен Балкан потпишаа Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите

Премиерот Димитар Ковачевски објави на својот фејсбук-профил дека денеска во Тирана заедно со неговите колеги од Западен Балкан потпишале Договор за признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, ...

Ковачевски од Тирана: Соработката на земјите од Западен Балкан е клучна за забрзан економски раст и за европеизација на регионот

Премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес во Тирана, учествуваше на првата работна сесија, посветена на интегрирање на Западен Балкан во единствениот пазар и подобрување ...

24 ЧАСА: Самит на Берлинскиот процес-Западен Балкан во ЕУ во 2030; Украина останува приоритет на ОБСЕ, порача Османи; хаос во Газа Газа

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерите на Европската Унија и Западен Балкан, денеска беа примени од албанскиот премиер Еди Рама во просториите на премиерскиот кабинет, за продолжување на Самитот на Берлинскиот процес. ...

Ковачевски од Тирана: Очекуваме конструктивна дискусија за зголемување на регионалната соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски пред почетокотот на Самиот на лидерите на Берлинскиот процес денеска во Тирана порача дека очекува конструктивни дебати за зголемување на регионалната ...

Фон дер Лајен: Главна тема на Самитот на Берлинскиот процес ќе биде економијата на Западен Балкан

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека една од темите на разговор на самитот на Берлинскиот процес во Тирана ќе биде економијата на Западен Балкан, кој ...

Ковачевски на Самитот на лидери на Берлински процес во Тирана, најавени средби со Шолц и Вархеји

Постигнувањата во рамки на Берлинскиот процес и влијанието на иницијативата врз регионалната соработка, нејзината важност во заокружувањето на европската интеграција, како и билатералните односи, ќе бидат во фокусот на Самитот ...

Фото: Собрание на РСМ

Делегација на Собранието на Република Северна Македонија учествуваат на Регионална конференција „Улогата на парламентите во Берлинскиот процес“

Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав Арбер Адеми и Љупчо Пренџов, денеска и утре во Тирана, учествуваат на Регионална конференција на тема „Улогата на парламентите во Берлинскиот ...

Фото: МНР Албанија

Вархеји: ЕК ќе донесе план за интеграција на Балканот на европскиот економски пазар

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, по состанокот на министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, што се одржа во Тирана, изјави дека ЕУ ќе продолжи да му помага ...

Османи: Регионот мора да ги засили напорите за реализација на внатрешни реформи

Берлинскиот процес еволуираше во водечка платформа за регионална соработка која носи голема политичка и економска тежина и служи како движечка сила за регионалната соработка, но и му помага на регионот ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER