fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Tag: Брнабиќ

Ана Брнабиќ

Ана Брнабиќ: Подготвена сум да поднесам оставка, но Вучиќ засега одбива

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека е подготвена да поднесе оставка од премиерската функција. Со оглед на пишувањата на тајкунските медиуми, само да биде јасно – подготвена сум во секој ...

Брнабиќ: Очекуваме годинава трговската размена со Северна Македонија да надмине 1,5 милијарди евра, а можеби и да достигне две милијарди

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска изјави дека економските и политичките односи меѓу Србија и Северна Македонија се подобруваат и дека иницијативата „Отворен Балкан“ придонела за тоа. На заедничката конференција ...

Ковачевски во Белград пречекан со највисоки државни и воени почести

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот на владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Белград беше пречекан од премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ. Ковачевски ...

Фото: миа.мк/ архива

Ковачевски во официјална посета на Белград, ќе се продлабочува соработката во рударството, енергетиката и транспортот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград во рамки на официјалната посета на Србија ќе има разговори со премиерката Ана Брнабиќ, претседателот на државата Александар Вучиќ и со претседателот на Народното ...

Фото: миа.мк

Ковачевски утре во Белград на средби со Вучиќ и Брнабиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе се состане во Белград со премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски во зградата на Генералниот секретеријат на претседателот на Србија, соопштија од службата за ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти бара поголема посветеност од ЕУ и САД за договорот со Србија, Интерпол ја демантира Брнабиќ, Бериша ќе го „руши“ Рама

И денеска во фокусот на албанските медиуми во регионот е решението за договор помеѓу Србија и Косово, а во продолжение се содржините од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа за ...

Косовска полиција во близина на барикадите кај Штрпце, петок навечер, 6 јануари 2023 (screenshot, Telegrafi.com)

Припадник на Косовските безбедносни сили уапсен, по пукањето во двајца етнички Срби, од кои еден е малолетник, повторно тензии во Косово

Припадник на Косовските безбедносни сили беше уапсен откако во петокот пукаше во двајца етнички Срби, од кои еден малолетник, во село Готовуша, близу Штрпце, Косово. Жртвите на возраст од 11 ...

Ковачевски: Секогаш инсистираме и ќе инсистираме на добрососедство и солидарност, никој сам не може ништо

Премиерите на Северна Македонија, Србија и Црна Гора, Димитар Ковачевски, Ана Брнабиќ и Дритан Абазовиќ на прашање на Танјуг како го гледаат регионот во 2023 година, изразија очекување дека тој ...

Natasa Kandic, photo by Nihad Ibrahimkadić - Anadolu Agency

Кандиќ: Барикадите на северот на Косово мора да се отстранат, ако не од тие што ги поставиле, тогаш КФОР треба да го направи тоа

Мора да се отстранат барикадите на северот на Косово. Ако не се отстранат од  тој што физички ги поставил, тогаш тоа треба да го направи КФОР, со политичка поддршка на ...

Брнабиќ: Економските односи меѓу земјите од Западен Балкан се добри, покрај политичките проблеми

Економските односи меѓу земјите од Западен Балкан, и покрај сложените политички проблеми, се многу добри и важно е повторно да имаме дијалог како регион, но и како политичари со светот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER