fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Бугарија

Ковачевски: Изјавата на Османи за барањата на Бугарија е многу јасна и не се разликува од неговите изјави во минатото

„Ние комуницираме многу често меѓу себе и министерот Османи и министерот Маричиќ и јас и ако ја погледнете изјавата на министерот Османи, тогаш таа е многу јасна и не се ...

Состанок на експертските работни групи на МНР на Северна Македонија и на Бугарија

Во Скопје вчера се одржал состанок на експертските работни групи на Министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија, објавено е на сајтот на македонското МНР. -Во текот на ...

Бугарија забрани влез на автомобили со руски регистарски таблички

До крајот на денешниот ден Бугарија ќе забрани влез на автомобили со руски регистарски таблички, најави шефот на бугарската гранична полиција Антон Златанов. „До крајот на денешниот ден ќе почне ...

Петровска: Соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО. Во пресрет ...

Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ е во комуникација со структури во Бугарија за блокирање на европската интеграција на земјава

„Јас сум убеден дека во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници и луѓе кои што ќе ја разбираат тежината на ситуацијата, разбираат дека ставањето на својата држава под заложништво, политичко заложништво на водството ...

Бугарија ќе ги објави имињата на сите Македонци со бугарски пасош

Пратениците во бугарскиот Парламент во прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат бугарски пасош. Бугарскиот ...

ЕК го укина Механизмот за соработка и верификација за Бугарија и Романија

Европската комисија денеска официјално го укина Механизмот за соработка и верификација (ЦВМ) за Бугарија и Романија, кој беше воведен при зачленувањето на двете земји во ЕУ во 2007 година, како ...

Page 2 of 25 1 2 3 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER