fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Бугарија

Белгиските власти открија измама со средства за социјална помош пренасочени кон Бугарија

Инспекторатот за труд во Брисел открил шема за измама со социјални бенефиции пренасочени кон Бугарија, објавија локалните медиуми. Се истакнува дека за случајот вчера биле приведени 17 осомничени, а штетата ...

Бугарија: По катастрофата на изборите лидерката на БСП, Нинова, поднесе оставка

Уште една политичка жртва по националните и европските избори во неделата во Бугарија. Оставка поднесе Корнелија Нинова, претседателка на Бугарската социјалистичка партија (БСП) поради лошите резултати. Ова е трет пат ...

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Бугарската централнодесничарска партија ГЕРБ е на пат да освои најмногу гласови на парламентарните избори, но ќе и требаат коалициски партнери за да формира влада, покажаа денеска привремените резултати врз основа ...

Бугарите утре на двојни избори, за Националниот и за Европскиот парламент

Во Бугарија денеска е молк пред утрешните шести парламентарни избори во изминатите три години. Бугарите утре ќе гласаат и за пратеници во Европскиот парламент. На двојните избори се пријавени 6.518 ...

Бугарскиот претседател, Румен Радев, со остра реторика против Северна Македонија (фото: МИА)

Еурактив: Бугарскиот претседател Радев навести преиспитување околу поддршката за членството на Србија во ЕУ

Бугарскиот претседател Румен Радев навести дека Софија може да ја преиспита поддршката за членството на Србија во ЕУ поради тоа како Белград се однесува кон бугарското малцинство во земјата, се ...

Фото: Скриншот БНТ

Радев: Многу брзо ќе стане јасно дали Северна Македонија сака да оди во Европа

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека наскоро ќе стане јасно дали новиот претседател и партијата што победи со значителна разлика на изборите во Република Северна Македонија ќе работат за ...

Украина и Бугарија во Софија ќе ја одржат Втората Црноморска безбедносна конференција на Меѓународната платформа за Крим

Руската агресија против Украина ја поткопа безбедноста на Црното Море, Азовските региони, Европа и светот. Со цел да развијат ефективни стратегии како одговор на постоечките предизвици и да обезбедат одржлив ...

Вархеји за БГНЕС : Нема да има промена на Преговарачката рамка за Северна Македонија

По тврдењата на некои македонски политичари во изминатите месеци дека може да има промена Преговарачката рамка за земјава еврокомесарот за проширување и соседство Оливер Вархеји во интервју за БГНЕС тврди ...

Page 1 of 27 1 2 27

CIVIL MEDIA NEWSLETTER