fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Бугарија

Заев: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија!

„Овој Договор е во согласност со националните интереси на Македонија. Овој голем чекор како што наведовме и во Договорот, одговара на интересите на народите на Македонија и Бугарија. Договорот е ...

Владата го усогласи текстот на Договорот за пријателство со Бугарија

На посебна седница доцна синоќа, Владата го прифати Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. „Владата донела и одлука со ...

Богојески: Преговорите со Бугарија се обид за побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО!

„Ако успееме да ги затвориме прашањата со соседите и успееме да станеме нормална држава, првин балканска, пример за сите соседи - демократска земја, и сите заедно да се избориме за ...

Захариева: Договорот ќе биде потпишан на македонски јазик, според Уставот на Република Македонија!

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева за Бугарската национална телевизија (БТВ) изјави дека текстот на Договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и дека официјална Софија ...

Жбогар: Подобри односи со соседите, поголем притисок за евроинтеграција!

Финализирање на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија и тема за дебата во Собранието е препораката на Самуел Жбогар, шефот на Делегацијата во ЕУ. Тој додаде дека очекувањата на ...

Прванов: Договорот е прв чекор кон подобрување на односите меѓу Македонија и Бугарија

Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е добар прв чекор кон подобрување на односите меѓу двете земји, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов за Бугарската национална ...

ВМРО-ДПМНЕ: МАНУ и МНР да се изјаснат за договорот со Бугарија!

Опозиционата ВМРО ДПМНЕ во соопштение лиферувано изутрината до медиумите, побара од Македонската академија за науки и уметности (МАНУ) да излезе со став за договорот за добрососедство со Бугарија, што премиерот ...

„Децата се важни“!

Од 16 до 18 јуни во просториите на Македонската опера и балет и Детскиот театарски центар, ќе се оддржи четвртото издание на меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер“, во организација ...

Младински сојуз од Крушево со активности во Бугарија

Проектот „Нурни во социјалното претприемништво“  на Младинскиот сојуз од Крушево, продолжува со реализација на предвидените активности во Софија, Бугарија. Младински сојуз од Крушево од 12 до 19 јуни ќе одржи ...

Page 24 of 25 1 23 24 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER